Wraz z odrzuceniem miażdżąca większością głosów przez Parlament Europejski ratyfikacji porozumienia ACTA (39 posłów za, 165 wstrzymało się od głosu i 478 przeciw nastały czasy post-ACTA i być może również reformy prawa autorskiego. O tym właśnie politycy i eksperci będą rozmawiać podczas konferencji o reformie prawa autorskiego 12 lipca na WEiTI Politechniki Warszawskiej organizowanej przez Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA (WEiTI Politechnika Warszawska), Internet Society Poland, Fundacja Nowoczesna Polska, Centrum Cyfrowe Projekt:Polska oraz Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Gościem specjalnym konferencji będzie badacz prawa autorskiego, autor książki „Sharing. Culture and the Econmy in the Internet Age” Philippe Aigrain.

W świecie post-ACTA reforma systemu prawa autorskiego staje się jednym z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych. Od kilku miesięcy trwają intensywne debaty i dyskusje warsztatowe organizowane przez różne instytucje. Wśród nich można wyróżnić konferencje uniwersyteckie zorganizowane na apel Rzecznika Praw Obywatelskich, zainicjowane przez MAiC warsztaty praw autorskich oraz konsultacje z profesorami Bełszyńskim, Markiewiczem i Traple rozpoczęte przez MKiDN. Konferencja „Reforma prawa autorskiego” ma na celu przedstawienie i omówienie najpoważniejszej propozycji reformatorskiej.
Jedna wydaje się być szczególnie obiecująca i ciesząca się poparciem licznych środowisk, w tym zarówno środowisk związanych z organizacjami pozarządowym, jak i organizacjami zbiorowego zarządzania czy niektórymi sektorami biznesu zbudowanego na istnieniu praw wyłącznych. Propozycja ta oparta jest na trzech podstawowych założeniach omawianych łącznie:

  1. Pełna legalizacja niekomercyjnego dostępu, rozpowszechniania, tworzenia adaptacji i rozpowszechniania adaptacji utworów chronionych prawem autorskim
  2. Wprowadzenie płaskiej opłaty typu abonamentowego powiązanej z korzystaniem z internetu
  3. Stworzenie efektywnego systemu zbierania opłat z tytułu komercyjnego wykorzystania utworów

Ta wstępna propozycja może się cieszyć szerokim poparciem, co nie oznacza, że zostanie wokół niej łatwo zbudowany powszechny konsensus. Stworzona została m.in. na podstawie koncepcji podziału środków finansowych na rzecz twórców jako „twórczego udziału” (ang. creative contribution) opracowanej przez prof. Philippe Agrain w książce „Sharing: Culture and the Economy in the Internet Age”. Philippe Aigrain będzie gościem specjalnym konferencji, którą zaszczycą swoją obecnością również przedstawiciele rządu, europosłowie, prawnicy specjalizujący się w prawie autorskim, przedstawiciele organizacji pozarządowych, organizacji zbiorowego zarządzania i producentów.
Czas: 12.07, 10:00 – 16:30 (rejestracja od godz. 9:00)
Miejsce: WEiTI Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19, sala 133. 00-665 Warszawa
Rejestracja na konferencję.
Program konferencji:
09.00 – 10.00 – Rejestracja uczestników i śniadanie
10.00 – 10.15 – Powitanie uczestników przez władze wydziału
10.15 – 11.15 – Wykład otwierający: dr Philippe Aigrain (Sopinspace) – „Jak wspierać kreatywność kulturową w epoce cyfrowej. Skończmy wojnę ze ściąganiem plików”
11.15 – 11.45 – sesja pytań i odpowiedzi
11.45 – 12.00 – Przerwa kawowa, czas dla mediów w holu

12.00 – 13.30 – Panel: Regulacja własności intelektualnej – czego nas nauczyło ACTA Czy 4 lipca oznacza ważną cezurę i z jakiego powodu? Co się zmieniło? Czy Unia Europejska zacznie działać inaczej? Czy w przyszłości rozumienie praw autorskich ulegnie zmianie i na czym może i powinna polegać ta zmiana?
Prowadząca: Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon)
Wprowadzenie: Michał Boni (MAiC) wideo
Prelegenci:
Paweł Zalewski (PO)
Igor Ostrowski (MAiC)
Ryszard Kalisz/Marek Siwiec (SLD) tbc.

13.30 – 14.15 – Przerwa lunchowa

14.15 – 16.15 – „Jakiego prawa autorskiego potrzebujemy?”
Prowadzenie: Michał „Rysiek” Woźniak (BRAMA / FWiOO)
Dyskusja dotyczy koncepcji reformy prawa autorskiego opartej na trzech filarach: pełnej legalizacji niekomercyjnej aktywności, wprowadzenie płaskiej opłaty typu abonamentowego oraz stworzenie efektywnego systemu zbierania opłat za komercyjne wykorzystanie utworów.
Prelegenci:
Jarosław Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska)
Konrad Gliściński (Uniwersytet Jagielloński)
Krzysztof Lewandowski (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS)
Jacek Bromski (Stowarzyszenie Filmowców Polskich)

16.15 – 16.30 – Podsumowanie konferencji: Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe Projekt: Polska)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: organizatorzy.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →