Project PRISM

Przy okazji ujawnienia afery PRISM (masowe zbieranie danych przechowywanych przez duże amerykańskie firmy przez służby wywiadowcze), wyszła na światło dzienne jeszcze jedna informacja. Która, trzeba to powiedzieć wprost, nie była utajona – po prostu nikt na to nie zwracał uwagi. Google, Twitter oraz Microsoft co pewien czas publikują tzw. Transparency Reportrs, w których znajdują się informacje o liczbie wniosków uprawnionych służb z różnych państw o dostęp do prywatnych informacji użytkowników usług tych firm. Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA) do tej pory zabrania informowania w jakikolwiek sposób, jak wiele wniosków o informację zostało złożonych na podstawie tego prawa. Oznacza to, że dotycząca USA część Transparency Reports jest zaniżona, nie podając żadnych informacji wnioskowanych na podstawie National Security Letters.
W związku z tym Google, Facebook, Microsoft oraz Twitter wezwały amerykańską administrację do zezwolenia na publikowanie łącznej liczby wniosków NSL w swoich raportach.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że pierwotne informacje dotyczące PRISM mogły być nieco przesadzone. W wypowiedzi dla miesięcznika Wired, przedstawiciele Google po raz kolejny podkreślili, że nie są częścią jakiegokolwiek programu zakładającego umieszczenie w ich serwerowniach sprzętu bezpośrednio dostępnego dla służb jakiegokolwiek kraju. Dane, o które wnioskuje administracja, są przesyłane za pośrednictwem SFTP na zewnętrzną maszynę wskazaną przez rząd. Dodatkowo podkreślono, że Google wielokrotnie był proszony o udostępnienie bezpośredniego dostępu do swoich danych, ale za każdym razem odmawia. Również Facebook podkreślił, że nie istnieje żaden „backdoor” umożliwiający instytucjom rządowym na bezpośrednie zaglądanie do naszych danych zbieranych na ich serwerach.

Oznaczone jako → 
Share →

2 Odpowiedzi dla Backdoorów PRISM nie ma. Pełnej informacji w Transparency Reports też.

  1. rumcajs pisze:

    nie istnieje u017caden u201cbackdooru201d… a mou017ce raczej u017caden o ktu00f3rym wiedzu0105… ciekawe ile jest tych o ktu00f3rych nie wiedzu0105 😛

  2. fantomik pisze:

    Po co im „backdoor” skoro taki Verizon sku0142adau0142 (niech i bu0119dzie, u017ce via SFTP) dzienne raporty z pou0142u0105czeu0144 wykonywanych przez wszystkich ich klientu00f3w. „Backdoor” mu00f3gu0142by byu0107 bardziej oszczu0119dny w kwestii transferu danych w tym wypadku ale z praktycznego punktu widzenia nie jest potrzebny i tak daju0105 im komplet danych i tak.