Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, która pilnuje by prywatność użytkowników nie była zbytnio naruszana, stał się nieodzowną częścią polskiego internetu. GIODO prowadzi kampanie edukacyjne i uświadamiające, dba też by nie zbierano o nas więcej danych, niż to konieczne. W najbliższych dniach kończy się kadencja obecnego GIODO, min. Michała Serzyckiego.
W przyszłym tygodniu Sejm powinien głosować nad zgłoszonymi kandydaturami następcy ministra Serzyckiego. Obecna lista kandydatów jest krótka: prof. Dariusz Górecki i dr Wojciech Wiewiórowski.

Prof. Górecki jest prawnikiem, wykładowcą akademickim i konstytucjonalistą. W poprzedniej kadencji parlamentu był senatorem z ramienia PiS – ta partia wysunęła jego kandydaturę w zbliżających się wyborach.
Dr Wojciech Wiewiórowski jest środowisku informatyków dość dobrze znany. Od pewnego czasu pracuje nad reformą informatyzacji administracji publicznej, systemem ePUAP, niejednokrotnie dyskutowaliśmy z nim przy okazji rozmów o roli informatyzacji w państwie i o znaczeniu neutralności technologicznej. Dr Wiewiórowski jest obecnie dyrektorem departamentu informatyzacji w MSWiA. Jego kandydaturę zgłosiła grupa posłów PO.
Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Jedno jest pewne: dotychczasowy GIODO poprzeczkę zawiesił wysoko, ale do zrobienia zostało jeszcze dużo – a temat ochrony prywatności nabiera znaczenia z roku na rok.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →