W tym miesiącu: sterowniki DDE z Linuksa 2.6, problemy z wątkami, łatki, nowy Live CD oraz spotkania na IRC-u.
Zheng Da podsumował portowanie sterowników DDE z Linuksa 2.6 do Hurda, które to mogą znacznie usprawnić obsługę sprzętu przez system. Sterowniki emulowane przez Qemu oraz VMWare sprawują się już dobrze, wciąż jednak potrzeba pracy aby działały na prawdziwym sprzęcie.

Sergio Lopez opublikował kilka łatek oraz pakietów z nimi, które powinny zapobiec problemom z wątkami w ext2fs podczas synchronizowania dużych ilości danych. Powinny one poprawić wydajność oraz stabilność systemu plików.
Emilio Pozuelo Monfort oraz Sergio Lopez napisali liczne łatki (m.in. dla exec, tmpfs), które powinny naprawić lub poprawić różne wewnętrzne serwery Hurda.
Justus Winter stworzył Live CD Hurda z instalatorem utrzymanym w duchu tego znanego z OpenBSD. Poszukuje testerów aby go udoskonalić.

Tekstowy instalator z Live CD Hurda
Rys. 1. Tekstowy instalator z nowego Live CD Hurda
Ludovic Courtès poinformował, że dodał obsługę skrośnego budowania pakietów dla GNU/Hurda na GNU/Linuksie dla menedżera pakietów Nix, a także utrzymaniu możliwości kompilacji samego Hurda oraz glibca.
Regularne spotkania na IRC-u studentów biorących udział w Google Summer of Code, ich mentorów oraz innych zainteresowanych osób odbywają się w poniedziałki i czwartki o 10:30 czasu UTC. Zapisy dyskusji są archiwizowane.
Jak zawsze powyższe informacje to tylko wycinek prac wykonanych w ostatnim miesiącu. Więcej można znaleźć na listach dyskusyjnych Hurda.
Żródło: www.gnu.org/software/hurd/news/2010-05-31.html
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Paweł azhag Sadkowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →