Jaworzno, stutysięczne miasto w wojewódzkie śląskim, w kontekście Linuksa było wymieniane już niejednokrotnie. Miasto przeszkoliło 50 nauczycieli z obsługi i nauczania Linuksa, do końca roku dokończy migrację 50% wszystkich szkolnych pracowni na ten system operacyjny, a do początku roku szkolnego 2012/13 – wszystkie chętne szkoły będą działać pod Linuksem.
Jaworzno jest pierwszym w naszym kraju dużym miastem, które zdecydowało się na przestawienie wszystkich – poza dwoma, które się jeszcze wahają – finansowanych z samorządowej kasy szkół na system operacyjny spod znaku pingwina. Migracja ma kilka celów – po pierwsze, likwidacja konieczności zakupu licencji i aktualizacji, a co za tym idzie – spore oszczędności, które można wykorzystać do rozwoju szkół.

Po drugie – zmniejszenie kosztu wymiany sprzętu wraz z rozwojem oprogramowania. Większość pracowni będzie zbudowana z centralnego serwera i starszych komputerów służących jako terminale. Po trzecie – ułatwienie zarządzania pracowaniami, właśnie dzięki terminalowej architekturze sieci. Po czwarte – uczniowie z jaworznickich szkół nie zakończą edukacji z wiedzą, że istnieje tylko jedno jedynie słuszne oprogramowanie, lecz posiądą wiedzę z korzystania z komputera – nie z konkretnych rozwiązań.
Pierwsze trzy argumenty powinny przemawiać do kieszeni decydentów, którzy przy ograniczonym budżecie muszą znaleźć środki na rozwój pracowni informatycznych tak, by na jedno dziecko przypadało jedno stanowisko. Ostatni powinien być ważny dla każdego z nas. Bo nieumiejętność wyboru aplikacji, nieumiejętność korzystania z komputera i uzależnienie od rozwiązań konkretnych dostawców nie wzięło się znikąd. Jest efektem panującego cichego przyzwolenia na korzystanie z nielicencjonowanych wersji rozmaitych programów po to, by w późniejszym życiu zawodowym w dalszym ciągu użytkownicy byli przyzwyczajeni do konkretnego produktu. Wprowadzenie alternatywnego oprogramowania już na etapie nauki szkolnej być może pozwoli przerwać ten błędny krąg…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →