od redakcji: Dziś premiera Ubuntu 8.04. Nowe wydanie tradycyjnie rozszerza możliwości znane z poprzedniej wersji, zachowując przy okazji przyjazność dla użytkownika (również początkującego!) i łatwość w administrowaniu. Poniżej – oficjalne informacje prasowe, które otrzymaliśmy od Ubuntu Polish Loco Team. Pierwsza opisuje wersję serwerową, pod nią znajdziecie opis wersji „desktop”.

Ubuntu 8.04 LTS Server
Najnowsza wersja edycji serwerowej poszerza profil oferty Ubuntu dla przedsiębiorstw. Ubuntu 8.04 LTS Server Edition łączy zaawansowaną funkcjonalność z pięcioletnim okresem wsparcia.
Londyn, 24 Kwietnia 2008 – Canonical Ltd. ogłasza wydanie Ubuntu 8.04 LTS Server Edition, dostępnego do pobrania za darmo. W związanych wiadomościach, firma Canonical ogłosiła także jednoczesne wydanie Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition.
Ubuntu 8.04 Long Term Support (LTS) Server Edition prezentuje nowe cechy, które mają za zadanie zwiększenie wydajności, stabilności oraz bezpieczeństwa tej w pełni wspieranej platformy. Wydanie LTS ma na celu dalszą ekspansję komercyjnego ekosystemu złożonego z dostawców oprogramowania, sprzętu oraz usług, którzy wspierają Ubuntu Server.
Wydłużony okres wsparcia jest krokiem naprzeciw potrzebom sektora biznesowego, wymagającego użytkowania systemu przez okres kilku lat. Pozwala również dostawcom sprzętu i oprogramowania na użycie Ubuntu Server jako platformy do budowania rozwiązań komercyjnych. Duża grupa producentów już zadeklarowała swoje wsparcie dla Ubuntu 8.04 LTS, i wciąż kolejni dostawcy testują i certyfikują to wydanie pod swoje rozwiązania.
Kilka informacji o Ubuntu 8.04 LTS Server Edition
Ubuntu 8.04 LTS Server Edition jest czwartym wydaniem serwerowym firmy Canonical. Jest to wydanie posiadające gwarancję 5 lat wsparcia i poprawek bezpieczeństwa. Spośród wielu nowych i uaktualnionych cech wersji LTS można wymienić:
Solidne podstawy

 • Szeroki wachlarz aplikacji infrastruktury sieciowej, wliczając w to aplikacje do uwierzytelniania (FreeRadius) , monitorowania (Munin), sieci VPN (OpenVPN) i wykonywania kopii zapasowych (Bacula).
 • Zwiększone bezpieczeństwo dzięki zintegrowanym politykom aplikacji AppArmor i zwiększonym zabezpieczeniom jądra.
 • Poszerzony zakres możliwości przechowywania danych obejmuje obsługę iSCSI i DRDB.
 • Ponad 500 wspieranych pakietów, oraz dostęp do ponad 20 000 dodatkowych komponentów zbudowanych dla 8.04 LTS.
 • Zintegrowana zapora ogniowa w celu ochrony serwerów podłączonych do Internetu
 • Możliwość pełnej aktualizacji z wersji 6.06 LTS.

Szerokie środowisko działania

 • Integracja z Active Directory jako usługa standardowa, zapewniana przez LikeWise Open
 • Ubuntu jest pierwszą dystrybucją, która zawiera oprogramowanie Open JDK firmy Sun jako opcję.
 • Certyfikowane aplikacje dla Ubuntu 8.04 LTS Server Edition od Alfresco, IBM, VMWare, Parallels, Qumranet, Tresys, Zarafa, Zend, Zimbra, Zmanda i wielu innych dostawców.

Najczęściej wybierana platforma wirtualna

 • Dołączenie KVM jako hosta do wirtualizacji aplikacji i systemów operacyjnych.
 • Znaczące modyfikacje jądra w kierunku optymalizacji używania zasobów podczas pracy w środowisku wirtualnym.
 • Ubuntu JeOS ulepszony do optymalizacji urządzeń wirtualnych, gotowy do pracy w środowisku VMWare lub KVM na dowolnym systemie.
  Wsparcie

 • System zarządzania i monitorowania Ubuntu, Landscape, pozwala na lepsze zarządzanie bezpieczeństwem, obsługą i aplikacjami.
 • Aplikacje oraz podstawowy system są wspierane przez zespół Global Support Services (GSS) firmy Canonical.

Wsparcie dla Ubuntu można wykupić bezpośrednio w firmie Canonical lub należy skontaktować się z działem sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji.
Ceny, dostępność i informacje techniczne
Dokładne i obszerne informacje dotyczące 8.04 LTS Ubuntu Server Edition można znaleźć na www.ubuntu.com/server.
Ubuntu 8.04 LTS Server Edition jest dostępne do pobrania pod adresem www.ubuntu.com/download.

Ubuntu 8.04 LTS Desktop
Wydanie Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition.
Łączy najnowsze stabilne wersje aplikacji z długoterminowym wsparciem (LTS).
Londyn, 24 Kwietnia 2008 – Canonical Ltd. ogłasza wydanie Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition, dostępnego do pobrania za darmo. W związanych wiadomościach, firma Canonical ogłosiła także jednoczesne wydanie Ubuntu 8.04 LTS Server Edition.
Ubuntu 8.04 LTS jest stabilną platformą dla dostawców oprogramowania i sprzętu, deweloperów i użytkowników końcowych. Trzyletni okres wsparcia dla wersji desktop sprawia, że wersja 8.04 LTS jest doskonałym wyborem do zastosowania na dużą skalę. Znaczący i wciąż rosnący zasób wolnego i komercyjnego oprogramowania budowanego dla Ubuntu dostarcza szerokiego wachlarza wyboru użytkownikom systemu. Jest to ósme wydanie Ubuntu w wersji desktop. Osiągnięcie Ubuntu – tworzenie nowej wersji komercyjnego systemu, który jest darmowy, stabilny, bezpieczny i w pełni wspierany co 6 miesięcy – jest wciąż unikalne i się nie zmienia.
Najnowsze i najlepsze aplikacje
Ubuntu 8.04 LTS podnosi poprzeczkę w zakresie używania wersji desktopowych Linuksa. Zawiera najnowsze, stabilne wersje wielu podstawowych programów, i w tym też duchu jest pierwszą dystrybucją, która wprowadza miliony użytkowników w świat Firefoksa 3. Połączenie Linuksa i Firefoksa 3 czyni z Ubuntu 8.04 LTS doskonały system do surfowania po sieci, z szybkim przeglądaniem stron i ogromnie zredukowaną podatnością na wirusy, fałszywe strony internetowe oraz spyware. „W Mozilli jesteśmy bardzo zadowoleni, że miliony użytkowników swoją pierwszą szansę zetknięcia się z Firefoksem 3 będą mieć dzięki Ubuntu” mówi John Lilly, CEO Mozilli. „Ubuntu i Firefox pokazują, iż technologie open source nie tylko są porównywalne z oprogramowaniem zamkniętym, ale również polepszają możliwości wyboru programów alternatywnych”
Lepsze korzystanie ze zdjęć: ulepszony domyślny manager zdjęć, F-Spot, wspólnie z usprawnionym rozpoznawaniem aparatów fotograficznych i telefonicznych pozwala na wysyłanie, oznaczanie, zarządzanie, wyświetlanie, usuwanie, drukowanie i współdzielenie zdjęć z przyjaciółmi i rodziną prościej niż kiedykolwiek.
Współdzielenie muzyki: użytkownicy mogą podłączyć się do przenośnych odtwarzaczy audio, współdzielić listy odtwarzania z przyjaciółmi, dokonywać zakupów w sklepie online Magnatune, słuchać radia internetowego i podłączyć więcej urządzeń niż kiedykolwiek (poprzez UPnP).
Lepsze odtwarzanie video: nowy domyślny odtwarzacz filmów pozwala na przeglądanie zasobów YouTube i innych źródeł video w sieci jak również współdzielić pliki z innymi. Integruje się z Myth TV, open-source’owym TV Recorderem, tak więc można oglądać swoje ulubione programy telewizyjne na własnym komputerze. Brasero pozwala na łatwe wypalenie całej zawartości na płytę CD lub DVD.
Zwiększona produktywność: dzięki integracji zegara i kalendarza można zarządzać czasem w obrębie całego świata, za pomocą jednego kliknięcia można ustawić i otrzymać powiadomienia o spotkaniach.
Elegancki pulpit: 8.04 LTS łączy najnowsze aplikacje Gnome z efektami wizualnymi, dając użytkownikom spokojne, lepiej wyglądające i bardziej intuicyjne środowisko.
Rozmach i głębia usług
Dłuższe wsparcie: Ubuntu 8.04 jest wspierane w zakresie wsparcia technicznego i poprawek bezpieczeństwa przez okres 3 lat, tak więc użytkownicy korporacyjni i indywidualni mają dłuższe cykle aktualizacji. Ci, którzy chcą używać najnowszych i najaktualniejszych aplikacji, będą mieli możliwość do aktualizacji do wersji Ubuntu 8.10, planowanej na październik 2008 roku; ci którzy preferują dłuższe cykle rozwojowe mogą pozostać przy Ubuntu 8.04 przez okres 3 lat do czasu następnego wydania LTS.
Więcej aplikacji: ponad 30 komercyjnych dostawców oprogramowania planuje wspierać oraz dystrybuować swoje aplikacje na platformę 8.04, wliczając w to Adobe, Google, Real Networks, Skype, Corel, Parallels, Fluendo.
Większa dostępność: obsługa gestów myszy pozwala użytkownikom na nawigowanie po systemie w bardziej naturalny sposób. Dostępne jest także lepsze wsparcie dla komend głosowych, oraz wsparcie dla użytkowników niepełnosprawnych: dostępność klawiatury, opóźnienie klawiszy, zoom i inne.
Ceny i dostępność
Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition jest bezpłatne i dostępne pod adresem http://www.ubuntu.com/download.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Ubuntu Polish Loco Team.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →