Dziś odbywa się Kongres Linuksa Profesjonalnego, konferencja poświęcona zastosowaniom Linuksa w biznesie oraz przekazaniu wyników najnowszych badań dotyczących zastosowań tego systemu operacyjnego w Polskich firmach. Spotkanie rozpoczął gość honorowy, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Piętak.

Minister przypomniał, że internet rozwinął się do dzisiejszego kształtu w dużej mierze dzięki twórcom wolnego i otwartego oprogramowania. Przeprosił za to, że w ostatnim czasie rząd i politycy zapomnieli swoich przedwyborczych działaniach związanych z FLOSS i obiecał, że postara się to w najbliższym czasie zmienić. Zapowiedział też transparentność podejmowania decyzji związanych z informatyzacją, co ma utrudnić działanie firmom dążącym do ukrycia swoich rzeczywistych działań.
Podstawą ma stać się reforma nauczania informatyki w szkołach. Minister Piętak zwrócił uwagę na fakt, że polskie szkoły nie uczą się myślenia przy pracy z komptuerem, a same szkoły często służą do wychowywania kolejnych klientów firmy z Redmond. Jego zdaniem w szkołach powinno się pokazywać zarówno oprogramowanie Microsoftu, jednak nauka nie powinna się na nim kończyć. Zapowiedział zwrócenie się z prośbą do MEN o zbadanie, w jaki sposób dziś są kształceni nauczyciele informatyki i czy podczas ich edukacji nie kładzie się zbyt dużego nacisku na narzędzia jednego producenta. Minister Piętak obiecał, że będzie walczył o zmianę sposobu nauczania informatyki w Polsce.
W odpowiedzi na pytania z sali, padła zapowiedź zajęcia się w najbliższych dniach sprawą uzaleźnienia ZUSu od firmy Prokom. (przypomnijmy, że mimo wyroku sądowego ZUS do dziś nie opublikował protokołu transmisji programu Płatnik)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →