Na konferencji Open Source Business Conference w San Francisco firma Novell i Electronic Frontier Foundation (EFF) ogłosiły, że połączą swoje siły w celu zreformowania systemu patentowego w kwestii oprogramowania na całym świecie.
Życie pokazuje, że patenty na oprogramowanie nie są sensowną miarą innowacyjności – powiedział Jeff Jaffe, wiceprezes i CTO (chief technology officer) firmy Novell. Jako firma, która przez wiele lat wnosiła duży wkład w rozwój przemysłu i jako właściciel wielu znaczących patentów, rozumiemy zasadność istnienia systemu patentowego w ogólności. Wierzymy jednocześnie, że reforma systemu patentowego na oprogramowanie jest konieczna aby promował innowacyjność i był siłą napędową rozwoju przemysłu/gospodarki.

Novell i EFF będą lobbowały rządy i organizacje narodowe oraz międzynarodowe na rzecz tworzenia regulacji i polityki sprzyjającej wykorzystaniu patentów do podnoszenia innowacyjności. Kluczowym obszarem zainteresowania będzie Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization – WIPO), gdzie członkowie rządów Zjednoczonych Narodów spotykają się w celu ustalenia stanowiska dotyczącego tematów własności intelektualnej. Mając na uwadze fakt, że „migracja kodu” nie zna granic konieczne jest globalne rozwiązanie problemu.
Dodatkowo Novell, oddeleguje znaczne siły do projektu EFF „Patent Busting”. Uruchomiony w 2004 roku, projekt ma na celu atak patentów, które są szczególnie dużym zagrożeniem dla twórców oprogramowania i użytkowników Internetu poprzez próby podważenia patentu i wykazania, że nie przechodzą one weryfikacji priori art.
„Działania podjęte przez firmę Novell są logicznym następstwem podjętych wcześniej starań aby uczynić patenty nieistotnym dla społeczności tworzącej oprogramowanie” – powiedział Nat Friedman – chief strategy and technology officer for open source w Novellu. „Patenty na oprogramowanie ograniczają otwarte standardy i interoperacyjność, blokują innowacyjność i postęp, są zagrożeniem dla wolnego i otwartego oprogramowania i mają zły wpływ na jego produkcję. Nasze partnerstwo z EFF ma na celu sprawienie aby programiści i użytkownicy nie musieli się martwić o patenty.”
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →