Rząd Stanów Zjednoczonych i koalicja wiodących firm przemysłu samochodowego postawiła sobie za cel wyposażenie każdego samochodu i każdej drogi w Ameryce w komputery pracujące na Linuksie i komunikujące się poprzez sieć bezprzewodową. Konsorcjum Vehicle Infrastructure Integration Consortium (VII-C) ma nadzieję, że zmniejszy to wskaźniki śmiertelności wypadków, zredukuje korki i przygotuje samochody współpracy z innymi systemami do roku 2017.
Budżet projektu jest pokrywany przez Ministerstwo Transportu U.S. (DOT), AASHTO, dziesięć stanowych Departamentów Transportu oraz siedmiu producentów pojazdów: BMW, DaimlerChrysler, Ford, GM, Honda, Nissan, i Toyota. Wymienione instytucje i firmy rozpoczęły współpracę już wcześniej przy projekcie Intelligent Vehicle Initiative

Tak jak inne projekty o tak wielkiej skali, tak i ten rozłożony jest w czasie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zakończenie przewiduje się na lata 2015-2017. Rozpoczęcie wdrożenia ma nastąpić na przełomie 2008/2009.
W międzyczasie, w ciągu oststnich trzech miesięcy, VII-C stworzyło sprzętowy prototyp urządzenia przeznaczony do testów OEM. Komponent VII, który będzie zainstalowany w samochodzie nosi nazwę „on-board equipment” w skrócie – OBE. Bazuje na Celeronie i płycie PC/104 SBCs (single-board computers) produkcji Parvus, firmy specjalizującej się w systemach dla transportu.
Prototyp działa pod kontrolą systemu Linux BSP (Board Support Package). W razie potrzeby, będzie istniała możliwość pracy na platformie Wind River Linux. Platforma tego systemu została wybrana ponieważ firma Wind River posiada duże doświadczenia we współpracy przy projektach wykorzystujących system Linux w urządzeniach wbudowanych.
W wywiadzie dla LinuxDevices, Leslie Mulligan, GM of automotive at Wind River, wyjaśnił, że jest to wynikiem przeglądu rozwiązań opartych na RTOS (real-time operating system) gdzie niezawodność i stabilność odpowiedzi systemu operacyjnego są elementem najistotniejszym. Nie ukrywał, że nie bez znaczenia jest też możliwość późniejszego wsparcia rozwiązania ze strony społeczności Open Source. Mulligan podał wiele sugestii zastowowań VII, dzięki którym mógłby on podnieść np. bezpieczeństwo na drogach:

 • samochody otrzymywałyby alarmy o samochodach służb ratowniczych na drodze
 • pojazdy mogłyby udostępniać informację o aktualnie panujących warunkach pogodowych w miejscu swego położenia, zarówno innym samochodom jak i stacjom meteorologicznym
 • posiadałyby możliwość współpracy z innymi urządzeniami
 • mogłyby być użyte do przesyłania informacji o natężeniu ruchu drogowego, korkach, wypadkach, robotach drogowych…
 • Mulligan, zauważył także, że prototyp VII-C jest rzeczywistym sprawdzianem potencjału Linuksa dla systemów motoryzacyjnych. Zaangażowanie Wind River daje nadzieję, że projekt może pomóc Linuksowi zdobyć przyczółek w systemach telematyki (telelekomunikacja + informatyka).
  Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
  Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

  Oznaczone jako → 
  Share →