Kilka tygodni temu odbyła się na forum Banku Światowego debata: Open Systems for e-Government in Developing and Transition Countries: Open Source, Open Standards and Open Format. Wraz ze wzrostem akceptacji rynku dla oprogramowania Open Source, otwarte standardy są coraz wyraźniej postrzegane jako czynnik mający pozytywny wpływ na przepływ informacji pomiędzy organizacjami, systemami i urządzeniami.

Mając do dyspozycji otwarty standard formatu dokumentów ODF, pojawia się obietnica dostępności, wyboru i podniesienia innowacyjności pomiędzy pakietami biurowymi. Seminarium skupiło się na zakresie jaki obejmuje znaczenie słowa „otwarty” w przypadku informacji i komunikacji w systemach rządowych i komercyjnych w kontekście rosnących wymagań realizacji usług. Sprecyzowano dla jasności pojęcia: otwartego oprogramowania i otwartych standardów. Przytoczono, nie bez powodu, przykład otwartych standardów obowiązujących w Internecie. To między innymi dzięki nim jest możliwy tak dynamiczny rozwój w tej dziedzine. Podkreślono, że otwarte standardy, które powstają najczęściej w ramach współpracy organizacji, firm i dostawców rozwiązań zapewniają to, że nikt nie jest właścicielem danego standardu i jest on dostępny dla wszystkich zainteresowanych na tych samych zasadach, najczęściej bezpłatnie.
Dzięki temu, dostawcy rozwiązań mogą tworzyć na tej bazie zarówno produkty Open Source jak i własnościowe zgodne ze standardami. Nieważne jakiego dostawcę wybierzemy: po pierwsze – mamy wybór, a po drugie daje to możliwośc współpracy pomiędzy tymi systemami.
W serwisie dostępne są ciekawe prezentacje, jak np. The Many Faces of „OPEN” – autorstwa Piper Cole’a – Vice President, Global Public Policy & Government Affairs, Sun Microsystems, Inc., która w zwięzły i dobitny sposób przedstawia korzyści z wykorzystania wolnego oprogramowania i otwartych standardów w administracji.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →