Po trwającym od listopada zeszłego roku programie pilotażowym ruszyło Citizendium (od „Citizens’ Compendium”, w skrócie CZ) – projekt założony przez Larry’ego Sangera, współtwórcę Wikipedii. Nowa wolna encyklopedia, działająca na tym samym wolnym oprogramowaniu MediaWiki, oznaczona obecnie jako wersja beta, ma sobie w założeniach lepiej radzić z problemami nękającymi jej starszą siostrę. Na razie uruchomiono tylko angielską wersję serwisu.

Na Citizendium, podobnie jak na Wikipedii, każdy może edytować artykuły – jednak tylko po zarejestrowaniu się. Przy rejestracji wymagane jest przy tym używanie prawdziwych nazwisk. Są tam też wydzielone funkcje „redaktora” i „posterunkowego”. Posterunkowi mają czuwać nad zachowaniem członków społeczności, redaktorzy mogą zaś zatwierdzać artykuły w dziedzinach, w których się specjalizują. Zatwierdzenie danej wersji artykułu nie przeszkadza przy tym w dalszej jego edycji. Funkcja redaktora ma zapewnić „łagodny nadzór” fachowców nad społecznością, zwiększający wiarygodność encyklopedii, a nie autorytarny system hierarchiczny.
Artykuły na Citizendium dostępne są na licencji GNU Free Documentation License – tak samo, jak te z Wikipedii. Dzięki temu możliwa będzie wymiana informacji między encyklopediami. Przez pewien czas rozważano rozpoczęcie projektu od zrzutu Wikipedii, przy czym co pewien czas uaktualniano by artykuły, które nie zostały zmienione w CZ. Ostatecznie twórcy zdecydowali się zacząć pisać kompendium od zera – choć nie oznacza to oczywiście, że nie wolno przy tym korzystać z zasobów Wikipedii.
Wikipedia zawsze była obiektem krytyki, a jej wiarygodność zawsze była poddawana w wątpliwość – obecnie zaś przeżywa, można by powiedzieć, coś w rodzaju kryzysu. Być może Citizendium jest jakąś odpowiedzią na problemy Wikipedii. Kompatybilność encyklopedii, zapewniana przez wolną licencję, dołączaną do obu, sprawia, że ewentualna rywalizacja między nimi będzie uczciwa, a niczyja praca nie powinna być zmarnowana tylko przez zainwestowanie jej w złego „konia”. Tak więc: powodzenia, Citizendium!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →