Fundacja Wolnego Oprogramowania podczas dorocznego zjazdu w Cambridge przyznała swoje nagrody: za wkład w rozwój wolnego oprogramowania (po raz dziewiąty), oraz za projekt społecznej użyteczności (po raz drugi).

Nagrodę za wkład w rozwój Wolnego Oprogramowania za rok 2006 otrzymał Theodore Ts’o. Ts’o odznaczył się m.in. jako lider projektu Kerberos, a następnie jako główny developer pakietu e2fsprogs, zestawu narzędzi dla systemów plików ext2 i ext3. Jest też, według słów Linusa Torvaldsa, pierwszym developerem jądra Linux z Ameryki Północnej – dołączył do projektu już w lipcu 1991, a więc dwa miesiące po publikacji słynnego posta Torvaldsa na grupie comp.os.minix. Obecnie Ted Ts’o jest przewodniczącym Free Standards Group.
„To wspaniała zabawa. Sądzę, że ludzie pracują nad wolnym oprogramowaniem z wielu powodów, i to jest w porządku, ale ja zawsze byłem dumny z faktu, że ludzie mogą używać pracy, którą wykonałem, by posuwać naprzód sprawę wolnego oprogramowania” – mówił laureat podczas ceremonii wręczenia nagród.
Dwoma pozostałymi finalistami byli Wietse Venema (za Postfix), oraz Yukihiro Matsumoto (za język Ruby). W poprzednich latach nagrodę otrzymywali m.in. Theo de Raadt, Alan Cox, Lawrence Lessig, Guido van Rossum, Miguel de Icaza i Larry Wall.
Drugą nagrodę, za pomysł społecznej użyteczności, otrzymał w tym roku projekt Sahana, stworzony na Sri Lance na potrzeby radzenia sobie ze skutkami tsunami, które zaatakowało Azję w 2004 roku, wolny system koordynowania szeroko zakrojonych akcji humanitarnych. Pierwszą wersję, natychmiast wdrożoną przez rząd Sri Lanki, stworzono w ciągu trzech dni intensywnej pracy. Systemu używały także rządy Pakistanu, Filipin, Indonezji, a potem – w ramach programu testów reakcji na katastrofy Strong Angel III – także USA.
„W projekcie Sahana chodzi o spójną reakcję wielu organizacji w wypadku katastrofy, i o organizację wspólnej pomocy ofiarom. Nie byłoby to możliwe bez pracy szerszej społeczności wolnego oprogramowania, bez tego nie bylibyśmy w stanie służyć ofiarom i ludziom, którzy pomagają ofiarom. To są wyrazy uznania dla całej społeczności” – mówił Chamindra de Silva, lider projektu Sahana.
Nagroda FSF dla projektu społecznej użyteczności przyznawana jest projektowi wolnego oprogramowania, który celowo i znacząco przynosi korzyść społeczeństwu, poprzez współpracę nad ważnym zadaniem społecznym. W zeszłym roku, gdy nagroda została przyznana po raz pierwszy, otrzymał ją projekt Wikipedia. W tym roku pozostałymi dwoma projektami, które znalazły się w finale, były Projekt Gutenberg i One Laptop Per Child.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →