O problematyce przechowywania danych przez operatorów telekomunikacyjnych przez długi czas i sensowności tego typu zapisów pisaliśmy już nieraz. Czytelników, którzy nie pamiętają tego problemu, odsyłam do naszych starszych tekstów: Data Retention – przeciwko terrorystom, czy obywatelom, Nie zbierajcie danych oraz Wraca retencja danych. Ten ostatni artykuł opisuje próbę przeforsowania w polskim sejmie pięcioletniego okresu przechowywania danych o naszych połączeniach. Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywą unijną, maksymalny okres ustalono na dwa lata, tylko w specjalnych okolicznościach może zostać on przedłużony.
Aktualizacja: Projekt został odrzucony przez Komisję Infrastruktury 13.03.2007.

Sejmowa Komisja Infrastruktury będzie wkrótce rozpatrywać wniosek o przedłużenie okresu przechowywania danych przez pięć lat. Wniosek ten jest bardzo zbliżony treścią do druku 681, który został odrzucony przez parlament na początku września ubiegłego roku. Wówczas zyskał poparcie 191 posłów, przeciwko było 221.
Czy ponowna próba jego przeforsowania powiedzie się? Tego nie wiemy. Na pewno jednak warto przypomnieć sobie podstawowe sposoby zachowania prywatności w świecie, w którym wybrańcy narodu chcą sprawować nad nim możliwie pełną kontrolę.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →