Japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu planuje wdrożyć GNU/Linux do nauczania w szkołach w całym kraju. Argumentów za taką migracją widać co najmniej kilka.

W japońskich szkołach znajduje się obecnie 400 000 komputerów działających pod kontrolą Windows 98 lub Windows Me – które już nie są wspierane przez producenta. Koszt wymiany własnościowego oprogramowania na nowsze, i związany z tym koszt modernizacji sprzętu, skłania administrację do szukania alternatywnych rozwiązań.
Jednocześnie udane eksperymenty z zastosowaniem GNU/Linuksa w japońskiej edukacji trwają od 2004 roku. Dla potrzeb edukacyjnych Japończycy opracowali specjalną wersję Knoppiksa: Knoppix EDU.
Zawsze z radością obserwujemy rosnącą adopcję Wolnego Oprogramowania, jednak edukacja jest obszarem szczególnie ważnym – to właśnie w szkole młody człowiek często kształtuje swoje nawyki pracy z komputerem, to tu jest szansa pokazać mu, że istnieje realny wybór. Jak dotąd najdalej poszedł prezydent Wenezueli Hugo Chávez, który wydał zakaz używania zamkniętego oprogramowania w publicznej edukacji, spełniającym tym samym zalecenie Fundacji Wolnego Oprogramowania. Ciekawi jesteśmy informacji o udanych próbach wdrożenia GNU/Linuksa w polskich szkołach!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →