Novell, zgodnie z zapowiedziami, udostępnił wtyczkę dla OpenOffice.org umożliwiającą odczyt i zapis dokumentów tekstowych w formacie OOXML, wprowadzonym przez Microsoft wraz z MS Office 2007.

Udostępniona wtyczka jest oparta na dostępnej wcześniej analogicznej wtyczce dla MS Word. Po niej też odziedziczyła nazwę odf-converter, nieco pozbawioną sensu w nowym kontekście.
Program dostępny jest do ściągnięcia ze stron Novella w formacie RPM, używanym w systemach GNU/Linux m.in. spod znaku SUSE, oraz w postaci pliku OXT, który jest międzyplatformowym formatem wtyczki do OpenOffice.
Brak paczki DEB jest jeszcze wytłumaczalny, nigdzie za to nie widać, niestety, tarballa ze źródłami. W dodatku, wewnątrz pakietu RPM nie znajdujemy żadnej informacji o licencji – jest tylko informacja o oryginalnej wtyczce do Worda, która została wydana na prostej, liberalnej licencji zbliżonej do 3-punktowej licencji BSD. Wszystko wskazuje więc na to, że konwerter w wersji dostarczonej przez Novella nie jest wolnym oprogramowaniem. Nie można oczywiście wykluczyć możliwości, że jest to tylko drobne niedopatrzenie ze strony Novella. Wysłałem w tej sprawie zapytanie do firmy, wciąż czekam na odpowiedź.
Microsoft odtrąbił „koniec wojny formatów biurowych”, z wynikiem remisowym. Sądząc po postępującej adopcji formatu OpenDocument na świecie i problemach z przepchnięciem OOXML przez ISO, jest to raczej optymistyczny dla koncernu wariant oceny sytuacji. Z punktu widzenia obozu Wolnego Oprogramowania bitwa trwa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →