Licencja jeszcze nie jest gotowa, a spekulacje, czy Sun wypuści OpenSolarisa na GPLv3 nabierają rumieńców. Szefowstwo firmy wypowiada się raczej przychylnie, za to przedstawiciele społeczności skupionej wokół systemu niechętnie odnoszą się do pomysłu udostępnienia go na drugiej, obok CDDL, licencji.

Prezes Suna, Jonathan Schwartz, deklaruje, że firma jest zainteresowana nową wersją licencji GNU GPL, i że najpewniej zastosuje ją dla Javy, która obecnie jest wydawana na GPLv2. Na pytanie, czy OpenSolaris będzie na GPLv3, odpowiada, że chciałby, by Sun miał lepsze kontakty ze społecznością skupioną wokół GPL, i sugeruje, że udostępnienie systemu na najpopularniejszej licencji wolnego oprogramowania z pewnością mogłoby pomóc w przyciągnięciu do projektu świetnych programistów z całego świata.
Peter Brown z FSF ujawnił, że Sun interesuje się zdaniem Fundacji na temat możliwości wypuszczenia OpenSolarisa na GPL, firma wyraziła też zainteresowanie stworzeniem wersji systemu GNU z jądrem Solarisa. Byłaby to ciekawa alternatywa dla powszechnie obecnie wykorzystywanego GNU/Linuksa. Alternatywa niekoniecznie odgrodzona tak grubym murem uniemożliwiającym przepływ kodu, jak się powszechnie sądzi — wygląda na to, że całkiem sporo kodu Linuksa (niecałe 40%) opublikowanego jest na licencji „GNU GPL v.2 lub wyższa”, a nie „tylko GNU GPL v.2”
Tymczasem społeczność OpenSolarisa nie podchodzi z przesadnym entuzjazmem do pomysłu wprowadzenia podwójnej licencji. Członkowie Rady Doradczej Społeczności wyrazili pogląd, że użycie drugiej licencji przyniesie więcej szkody niż pożytku. Ich zdaniem samo udostępnienie systemu na GNU GPL nie spowodowałoby znaczącego wzmocnienia społeczności i przypływu nowych sił, za to wprowadziłoby mnóstwo niepotrzebnej złożoności. Pomysł przyjęcia nowej licencji postrzegają raczej jako krótkowzroczny chwyt marketinkowy — i w związku z tym postulują odłożenie jakiejkolwiek dyskusji na ten temat na czas co najmniej pół roku po publikacji ostatecznego tekstu GPLv3.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →