W nowym okienku wprowadzono najbardziej restrykcyjny system DRM, jaki istniał do tej pory, podczas gdy Apple, które już ma tu doświadczenia, apeluje aby sie z niego wycofać. Podobne ruchy widać w przemyśle fonograficznym. Na razie są to tylko „jaskółki”, ale na podstawie tego widać już, co czeka DRM w najbliższej przyszłości. A tę technologię czeka śmierć naturalna, bo po pierwsze jest nieskuteczna, a po drugie utrudnia życie normalnemu użytkownikowi.

Następny w kolejce jest wprowadzony system zabezpieczeń. System miał być nie do złamania, a od czasu premiery cracki sypią się jak grzyby po deszczu. Dodatkowo w samej Viście znaleziono kilka bardzo poważnych luk. Nic nie zmieniono w zakresie domyślnych ustawień bezpieczeństwa. A co do wirusów, to i tak 8/10 obecnych będzie na niej działać, za to niekoniecznie działają programy użytkowe firm trzecich. Największym chyba kwiatkiem, do tej pory, jest współpraca iPod-Vista, gdzie ten pierwszy może zostać zniszczony!
Vista nie wnosi praktycznie nic nowego, a to co zostało nam zaserwowane, może spowodować niestrawność.
Microsoft chyba nie zauważył, że świat się zmienił i klienci stali się dużo bardziej wymagający. To, co jest oferowane przez inne firmy, najczęściej jest dużo lepszej jakości i po sporo niższej cenie, jeśli w ogóle cokolwiek kosztuje. Walka o klienta jeszcze nigdy nie była aż tak wyrównana. Imperium Billa powoli staje się gigantem na glinianych nogach. Nietrzymanie się standardów, ataki na inne firmy i środowisko open source, kłamstwa i kupowanie sobie korzystnych opinii, wcale nie umacniają pozycji firmy, tylko ją podkopują. Umowa z Novellem mogłaby dać drugą młodość koncernowi, ale sami ją pogrzebali wprowadzając klauzule o patentach. Kruczki prawne tyle lat dawały firmie przewagę, jednak największą siłą Microsoftu był i jest marketing. Tym razem może się okazać, że zostaną pokonani swoja własną bronią. Ironia losu.
To wszystko pokazuje, że nad Redmond zbierają się czarne chmury. A dotychczasowa polityka firmy staje się coraz bardziej nieskuteczna. Czy Microsoft zdoła sie przeobrazić, czy zginie jak wiele innych firm przed nim?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Łukasz Dudek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →