Na stronie łódzkiej spółki COBA Solutions, producenta rozwiązań typu CRM, pojawiła się informacja o przejęciu zawieszonego kilka tygodni temu projektu Aurox. COBA stała się właścicielem znaku towarowego i logo Auroksa oraz odpowiednich domen internetowych. Jak dowiadujemy się z newsa, firma ma zamiar kontynuować rozwój dystrybucji. Model biznesowy przewiduje wersję darmową (Community) oraz dwie wersje komercyjne (Desktop i Serwer).
Wydaje się, że rozszerzenie oferty firmy (której flagowy produkt pracuje w przeglądarce internetowej) o własny system operacyjny może być dobrym pomysłem. Przy okazji jest szansą na dalszy rozwój popularnego w niektórych kręgach Auroksa.
aktualizacja (od redakcji) poniżej zamieszczamy informację otrzymaną od firmy COBA.

Dnia 14 grudnia 2006 r. firma COBA Solutions Sp. z o.o. przejęła od firmy Aurox Sp. z o.o. koordynację projektu Aurox – jednej z najpopularniejszych w Polsce, jak i za granicą dystrybucji systemu operacyjnego opartego na Fedora Core. W ramach podpisanej umowy, firma COBA Solutions przejęła zarówno zarejestrowany znak handlowy, jak i domeny aurox.org i aurox.pl.
W przeciągu najbliższego miesiąca do dwóch w planach jest uruchomienie dedykowanego portalu dla projektu Aurox, jak i udostępnienie osobom zaangażowanym w projekt szereg usług obejmujących m.in. hosting stron związanych z projektem, system bugtrackingowy i supportowy, system do koordynacji projektów zależnych od Aurox, wiki, forum. Oczywiście usługi te będą uruchamiane sukcesywnie, a o ich uruchomieniu COBA Solutions będzie na bieżąco informowała.
COBA Solutions informuje również, iż nadal będzie dostępna wersja darmowa Auroxa, pod nazwą Aurox Community. Oprócz niej zostaną również zaoferowane wersje komercyjne (Aurox Server i Aurox Workstation), jak i szereg usług komercyjnych związanych m.in. z instalacją, konfiguracją i wsparciem dla użytkowników systemu.
Ze zmian istotnych w stosunku do aktualnego rozwoju projektu należy odnotować również zmianę w zakresie wersjonowania. Założenie jest takie, że „duża” wersja oprogramowania Aurox będzie wydawana 1 raz w roku i będzie oznaczana rokiem w formie dwucyfrowej – czyli zamiast wersji 13, jaka obecnie powinna wyjść, najnowszą wersją będzie Aurox 07, którego premiera planowana jest na 2 kwartału 2007 roku. Następne wersje będą już wydawane na początku kolejnego roku. W ramach rozwoju projektu główny nacisk położyony będzie na prostotę instalacji, konfiguracji i użytkowania systemu. W związku z tym hasło przewodnie „lepsze wsparcie dla sprzętu” zostanie zmienione na związane właśnie z prostotą obsługi systemu.
Jednocześnie COBA Solutions zaprasza wszystkich do udziału w projekcie – dotyczy to zarówno zaawansowanych użytkowników systemu (aspekty techniczne), jak i osoby posiadające umiejętność obsługi Auroxa (sugestie dotyczące nowych funkcjonalności lub zmian w istniejących funkcjach). Na razie osoby te mogą zgłaszać się za pośrednictwem adresu email info@cobasolutions.com lub formularza kontaktowego znajdującego się na stronie http://www.cobasolutions.com/kontakt. Jako jeden z pierwszych kroków w niedługim czasie zostanie uruchomiona możliwość zapisów na listy dystrybucyjne i używania maili w domenach aurox.org i aurox.pl. Do współpracy COBA Solutions zachęca również inne firmy, stowarzyszenia jak i organizacje naukowe i akademickie.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: jaroslav.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →