W tym numerze

 • Harmonogram Edgy’ego
 • Zbieranie backportów do Dappera rozpoczęte
 • Zespół Marketingowy Ubuntu nie śpi
 • Zdjęcia ze zlotu w Paryżu (i parę prywatnych)
 • Nominacje na Naczelnych Grafików
 • Relacja z cotygodniowego spotkania developerów
 • Ubuntu-impreza w Tajwanie
 • Nadchodzą płytki z Ubuntu 6.06
 • Poprawki i łaty bezpieczeństwa
 • Poradnik tygodnia – XGL/Compiz w Kubuntu 6.06 (nVidia)
 • i więcej

Tygodnik Użytkowników Ubuntu – numer 5

Tygodnik Użytkowników Ubuntu – numer #5, tydzień od 25 czerwca do 1 lipca
Zawsze znajdziesz ten i inne numery tygodnika pod adresem: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuWeeklyNewsletter

Ogólne wiadomości ze społeczności

Harmonogram Edgy’ego

Zastanawiasz się, kiedy Edgy Eft zostanie wydany? Już nie musisz. Zgodnie z planami, Edgy Eft zostanie wydany w październiku 2006, co oznacza, że zostanie opatrzony numerkiem 6.10. Cykl prac nad Edgym będzie bardzo dynamiczny, z uwagi na fakt, że zostały tylko 4 miesiące do daty wydania. Więcej informacji znajdziesz pod adresem:

Wycinek ogłoszenia:

 13 Lipiec   - UpstreamVersionFreeze (od tej pory nie są akceptowane nowe wersje pakietów) 7 Wrzesień   - FeatureFreeze (zakaz wprowadzania nowych funkcji i modyfikowania                 dotychczasowych, od tej pory ekipa skupia się na poprawianiu                 błędów) 14 Wrzesień  - DocumentationStringFreeze (zakaz wprowadzania nowych wpisów i modyfikowania                       dotychczasowych, wyjątkiem są widoczne literówki) 21 Wrzesień  - BetaFreeze (rozpoczyna się okres mający na celu przygotowanie wersji Beta) 28 Wrzesień  - BetaRelease (wydanie wersji beta) 5 Październik - KernelFreeze (zakaz wprowadzania uaktualnień do jądra systemu)         StringFreeze (zakaz zmian napisów wyświetlanych przez aplikacje, umożliwia                 to dokończenie przez tłumaczy swoich lokalizacji) 12 Październik - NonLanguagePackTranslationDeadline (zakończenie tłumaczenia tych części                            systemu, które są tłumaczone ręcznie,                            poza Rosettą) 19 Październik - LanguagePackTranslationDeadline (zakończenie reszty lokalizacji)         ReleaseCandidate (wydanie kandydata na wersję finalną) 26 Październik - FinalRelease (oficjalne wydanie nowej wersji Ubuntu) 

Zbieranie backportów do Dappera rozpoczęte

Zespół Backportów Ubuntu od teraz akceptuje i zaczyna pracować nad nadsyłanymi sugestiami do pakietów w repozytorium dapper-backports. Dzięki temu jeśli ktoś zażyczy sobie nowej wersji pakietu z Edgy’ego, będzie ona mogła zostać przekompilowana do użycia w Dapperze. W praktyce oznacza to, że Dapper pozostanie nadal aktualny mimo wyjścia nowej wersji Ubuntu. Backporty są skierowane głównie do użytkowników domowych, którzy zawsze wolą mieć zainstalowane najlepsze i najnowsze oprogramowanie (zamiast wersji, która była wydana 6 miesięcy temu), a nie chcą borykać się z problemami wersji rozwojowych.
Backporty będą zarządzane przez Launchpad w sekcji dapper-backports, dzięki czemu będą silnie zintegrowane z resztą Ubuntu. Jeśli masz życzenie odnośnie jakiegoś pakietu, wypełnij formularz:

w którym napisz którą wersję jakiego pakietu chciałbyś zobaczyć w repozytorium.
Po ukończeniu prac nad poszczególnymi pakietami i wysłaniu ich do repozytoriów zespół Backportów ogłosi ten fakt w tym Tygodniku, w taki sam sposób w jaki jest to teraz czynione z poprawkami bezpieczeństwa.

Zespół Marketingowy Ubuntu nie śpi

Zespół Marketingowy odżył na nowo po swoim pierwszym spotkaniu na IRC i doczekał się zmian organizacyjnych. Zostały wyznaczone trzy projekty nad którymi ludzie z zespołu będą pracować, a są to:

 • Spreadubuntu
 • Ubuntu Magazine (Magazyn Ubuntu)
 • Media Relations Project (Projekt Współpracy z Mediami)

Więcej o tych projektach będzie można przeczytać na stronie wiki zespołu:

Zdjęcia ze zlotu w Paryżu (i parę prywatnych)

Nie byłeś w stanie dotrzeć na zlot developerów? Nic się nie stało, mamy sporo materiałów opisujących to wydarzenie, w tym mnóstwo zdjęć i osobistych relacji. Zdjęcia możesz znaleźć na stronie:

Poniżej znajduje się kilka relacji napisanych przez uczestników zlotu:

Wiele z uczestników zamieściło także relacje na swoich blogach:

Wiele z tych, a także inne relacje znajdziesz na:

W sekcji Kubuntu poniżej znajduje się także kilka relacji odnośnie samego Kubuntu.

Nominacje na Naczelnych Grafików

Mark Shuttleworth nominował Franka Schoep (Ubuntu) i Kena Wimera (Kubuntu) na pozycje „Naczelnych Grafików” („Artists in Chief”) do Edgy Efta.
Mają oni ostateczne zdanie w kwestii wyboru grafik do:

 • usplasha
 • tła logowania
 • splasha logowania
 • domyślnej tapety pulpitu

a także innych grafik w systemie.
Gratulujemy Frankowi i Kenowi, czekamy z niecierpliwością by zobaczyć wyniki prac w Edgym. Oficjalne ogłoszenie znajdziesz pod adresem:

Wycinek ogłoszenia:
Będą się oni zajmowali także poprawianiem ikon, gadżetów i dekoracji okien w domyślnych motywach w obu systemach. Jeśli chodzi o Ubuntu, domyślnym dla Edgy’ego będzie nadal motyw Human, jeśli zaś chodzi o Kubuntu, ja i Ken musimy jeszcze tę sprawę szerzej omówić.

Cotygodniowe spotkanie developerów

Cotygodniowe spotkanie na IRC odbyło się na IRC’u w czwartek, poprzednie odbyło się w Paryżu.
Developerzy zabrali się za uaktualnianie statusu specyfikacji, o których dyskutowano w Paryżu. Duża ich liczba została już zaprojektowana i zatwierdzona, gotowa do implementacji. Niektóre z nich są nadal w fazie projektowania i właśnie te będą musiały być ukończone do następnego tygodnia, jeśli będą miały być zaliczone do Edgy Efta.
Rozpoczęły się już prace nad niektórymi z nich, niektóre zostały już zaimplementowane, w tym:

 • optimized-live-cd-layout-for-faster-boot, ubuntu-meta-from-bzr, dash-as-bin-sh.

Ubuntu-impreza w Tajwanie

Miło nam poinformować, że tajwańska społeczność Ubuntu urządza imprezę z okazji wydania Ubuntu, 4 sierpnia 2006 w Taipei. To będzie ich pierwsze większe wydarzenie, od czasu stworzenia strony społeczności rok temu.
Wszyscy są podekscytowani i pełni życia! Impreza odbędzie się w Mix Coffee & Tea, kawiarencje z darmowym dostępem do bezprzewodowego internetu.
Jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w Ubuntu, lub też znasz ten system na wylot i mieszkasz w Tajwanie, zabierz ze sobą laptopa i dołącz do 93 innych ludzi, którzy już potwierdzili swoją obecność!
Wydarzenie to zostało zorganizowane razem z TOSSUG, Grupę Użytkowników Darmowego Oprogramowania w Taipei, która zapewnia lokalne wsparcie, a także miejsce i sponsorów. OSSF zapewnia potrzebny serwer, sieć i ludzi na miejscu.
Więcej informacji znajdziesz na stronach

Nadchodzą płytki z Ubuntu 6.06

Użytkownicy Ubuntu zaczęli otrzymywać pocztą płytki Ubuntu 6.06 LTS. Przesyłki zawierają także naklejki! Zobaczcie sami:

Aktualizacje bezpieczeństwa

Luki w bezpieczeństwie systemu, które zostały znalezione w poniższych pakietach zostały poprawione we wszystkich wydaniach Ubuntu:

Kubuntu

KDE 3.5.3 trafia do Edgy’ego

Zaczęto wprowadzać KDE 3.5.3 do Edgy’ego. Wstępne wersje Qt były niekompatybilne, więc pamiętaj aby zaktualizować je do poprawionych – Qt 3 3.3.6-2ubuntu2 i powiązanych z tym wersji KDE.
Qt 4 także zostało zaktualizowane, razem ze wszystkimi bezpiecznymi łatkami qt-copy z KDE.
Nadal jednak jest wiele pakietów KDE które muszą być zaktualizowane lub scalone, więc jeśli chcesz nam pomóc to zapisz się na stronie

i powiadom o tym Riddella na IRC.

Wywiad z developerem Kubuntu

UbuntuOS wypuściło nowy, rozszerzony podcast zawierający wywiad z developerem Kubuntu – Jonathanem Riddellem, który opowiada o planach na Kubuntu Edgy. Wywiad zaczyna się na 1 godzinie 10 minutach podcastu.

Zlot w Paryżu

Kilku developerów Kubuntu i samego KDE brało udział w zlocie developerów w Paryżu. Sporo specyfikacji zostało tam zatwierdzonych, a wiele nadal czeka na ostateczne zatwierdzenie. Jeśli masz chęć pomóc nam nie tylko w tworzenia paczek i naprawianiu błędów, przejrzyj te specyfikacje i zobacz w czym mógłbyś pomóc.

Niektórzy z developerów KDE opisali swoje wrażenia na swoich blogach:

Program tygodnia – gLabels

gLabels to program do tworzenia wizytówek i naklejek. Jeśli kiedykolwiek walczyłeś z programami graficznymi lub skoroszytami, żeby tylko wizytówki były wydrukowane równo na pociętym papierze to wiesz jakie to potrafi być czasochłonne i irytujące. gLabels idzie w tej dziedzinie na ratunek – zawiera setki szablonów, posortowanych według numerów Avery, którymi jest opatrzonych wiele produktów.
By zainstalować gLabels w Ubuntu: Wybierz Aplikacje->Dodaj/Usuń… a następnie wpisz w pole wyszukiwania „glabel”, lub po prostu poszukaj go w kategorii Biuro. gLabels znajduje się w repozytorium Universe, więc będziesz musiał zaznaczyć „Pokaż niewspierane aplikacje” by go odnaleźć.
W samym programie możesz także dokonywać podstawowych operacji graficznych, dodawać teksty i importować obrazki do swoich wizytówek. gLabels potrafi także tworzyć kody paskowe jeśli ich potrzebujesz, potrafi także zbierać dane z wielu innych źródeł – na przykład jeśli potrzebujesz drukować naklejki z adresami.
Jeśli ogromna lista szablonów cię nie zadowala, gLabels posiada bardzo przyjazny kreator pozwalający tworzyć w łatwy sposób nowe szablony. Jedną wadą jest dość trudne edytowanie istniejących szablonów, ale jeśli czujesz się na siłach – można tego dokonać przez ręczną edycję plików XML w twoim ulubionym edytorze tekstu.
Nadesłał Brian Burger (Madpilot)

Poradnik tygodnia – XGL/Compiz w Kubuntu 6.06 (nVidia)

XGL to można powiedzieć najnowsza moda. I nic dziwnego, efekty jakie można dzięki niemu uzyskać, jak i ogólna szybkość działania systemu są czasem wręcz zadziwiające. Podczas gdy na Ubuntu instalowanie XGL’a nie jest łatwe, na Kubuntu pojawia się nieraz także problem z polskimi znakami. Ten poradnik napisany przez użytkownika polskiego forum Ubuntu – 52 agir – powinien ułatwić wam to zadanie. Zapraszam do lektury:

Inne artykuły i oświadczenia prasowe

Jak zawsze, wszelkie nowości znajdziesz na stronach:

Podsumowanie

Dziękujemy za przeczytanie tego numeru tygodnika. Do zobaczenia w następnym tygodniu!

Autorzy

Ten numer Tygodnika Użytkowników Ubuntu czytacie dzięki następującym osobom:

 • Matt Galvin
 • Jerome Gotangco
 • Jonathan Riddell
 • John Dong
 • Jenda Vancura
 • ZM Chen
 • Brian Burger
 • i wielu innym…

Tygodnik został przetłumaczony na język polski przez Macieja „mav” Trębacza. Wszelkie modyfikacje i poprawki mające na celu podniesienie jakości tłumaczenia, jak i dodawanie nowości typowych dla naszego kraju są jak najbardziej wskazane :).

Kontakt

Dokument ten jest tworzony przez Grupę Dokumentacyjną Ubuntu. Jeśli masz jakieś sugestie, lub po prostu chciałbyś coś przekazać twórcom, możesz wysłać im wiadomość na adres ubuntu-doc@lists.ubuntu.com lub też użyć innych metod kontaktu opisanych na stronie Ubuntu Documentation Team Contact Information Page.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: MaV.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →