MS DOS. Według niektórych, po zainstalowaniu kilku udogodnień, najlepszy produkt Microsoftu (historycznie wywodzący się z produktu zupełnie innej firmy). Jego rozwój został zarzucony już ponad dekadę temu. W chwili, kiedy ogłoszono zarzucenie prac nad MS DOSem, powstał projekt FreeDOS, mający na celu stworzenie wolnego odpowiednika popularnego niegdyś systemu operacyjnego.
MS DOS umarł, FreeDOS był rozwijany i osiągnął etap dużej kompatybilności i stabilności. Dziś można go z powodzeniem stosować w większości zastosowań, w których kiedyś potrzebny był MS DOS. (przykładowy screenshoot – poniżej).

harpoon
Nigdy jednak jego numeracja nie osiągnęła magicznej wersji 1.0.
Jednak, jak ogłosił główny autor FreeDOSa, pod koniec lipca nastąpi ogłoszenie wersji 1.0. Okres 'zamrożenia’ będzie dość krótki, ze względu na dużą stabilność obecnej wersji.
FreeDOS osiągnął już chyba wystarczający stopień kompatybilności z pierwowzorem, prawie całe oprogramowanie napisane dla MS DOSa bezproblemowo działa pod jego kontrolą. Dlatego rozwój FreeDOSa w przyszłości ograniczy się prawdopodobnie do usuwania ewentualnych błędów. A przyszłość? FreeDOS-32, obsługujący tryb chroniony, dający z marszu dostęp do większej ilości pamięci i pełną modularność. Zapraszam do testowania i zgłaszania poprawek – póki jest komu 🙂
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →