W imieniu zespołu PDDP zapraszam do lektury kolejnego odcinka Tygodnika Debiana.

Witaj w dwudziestym piątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Matt Brown stworzył w sbuild i debarchiver kilka skryptówa do automatycznego budowania przesłanych pakietów. Isaac Clerencia poinformował, iż Zaragoza City Hall rozmieściło w sześciu ośrodkach seniorów cienkie klienty (thin-clients) oparte o Debiana.
Lokalizacja strony domowej w opisie pakietu.Kai Hendry zauważył, że adresy URL umieszczone są w opisach pakietów w nieuporządkowany sposób, zwykle różniący się w praktyce od podanego w materiałach deweloperów. Margarita Manterola zasugerowała aby najpierw załatać dpkg aby pojawiło się pole Homepage, w celu rozwiązania tego problemu z wymaganiami. W końcu Raphaël Hertzog zarekomendował aby to meta pole zostało włączone do internetowej aplikacji z repozytorium meta-informacji dla pakietów.
Konferencja włoskiej społeczności Debiana. Marco Bertorello poinformował o konferencji społeczności Debiana, która odbędzie się w dniach 16 – 17 września w Wenecji (Włochy). Konferencja organizowana jest przez włoską społeczność Debiana i skierowana jest do użytkowników, deweloperów, tłumaczy i wszystkich miłośników Debiana.
Skompresowane pliki PDF. Yaroslav Halchenko zauważył, iż niemal połowa plików PDF rozprowadzanych w niestabilnej gałęzi Debiana jest kompresowana do postaci plików .pdf.gz, co sprawia, iż nie można ich w łatwy sposób czytać w powszechnie używanych czytnikach plików PDF. Zgodnie z polityką Debiana duże dokumenty muszą być kompresowane, niemniej jednak pliki PDF już same w sobie są skompresowane. Spakowanie pozostałych plików PDF narzędziem gzip zaoszczędzi jedynie 50 MB, natomiast niekompresowanie plików PDF to koszt około 150 MB przestrzeni dyskowej.
Zmodyfikowana strona mentorów Debiana . Christoph Haas poinformował o modyfikacji serwisu mentorów zadedykowanemu opiekunom pakietów, którzy nie są jeszcze deweloperami Debiana, w pomocy przy przesyłaniu pakietów przez sponsorów. Nowa strona posiada ulepszony interfejs oraz kilka nowych dodatków, które powinny pomóc w dodawaniu pakietów jednocześnie opiekunom jak i sponsorom.
Użycie skrytpów startowych System-V. Lars Wirzenius zauważył, że w dalszym ciągu sporo pakietów nie używa invoke-rd.d w swoich skryptach zarządzających. Jest to wymagane przez politykę Debiana (paragraf 3.7.2), a sprawdzanie przez lintiana powinno już być przygotowane. Zgodnie z listą błędów krytycznych dla etcha, pakiety takie naruszają politykę, choć nie jest to błąd krytyczny dla wydania.
Nieużywane pakiety osierocone. Nathanael Nerode utworzył listę osieroconych pakietów, ktore zostały zainstalowane mniej niż 20 razy. Są one kandydatami do usunięcia, ponieważ są instalowane rzadziej niż raz na 500. Nathanael zastanawiał się czy ktoś mógłby wypełnić formularze prośby o usunięcie, ponieważ pakiety te powodują zamieszanie w archiwum, oraz wykorzystują infrastrukturę projektu Debian, a nikomu nie zależy na ich utrzymywaniu. Bas Zoetekouw argumentował, że nawet jeśli tylko kilku ludzi używa tych pakietów, to są one używane i prawdopodobnie powinny być utrzymane, jeśli nie zawierają błędów krytycznych dla wydania.
Dzień Debiana na FroOSCon. Joey poinformował, że projekt Debiana organizuje jednodniową konferencję podczas FrOSCon w Sankt Augustin w Niemczech, gdzie także wystawia swoje stoisko. Konferencja będzie miała miejsce w niedzielę 24 czerwca oraz skierowana będzie do użytkowników oraz ludzi zainteresowanych strukturami Debiana.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 1096: webcalendar — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 1097: Linux 2.4.27 — Kilka słabych punktów.
 • DSA 1098: horde3 — Atak typu cross-site scripting.
 • DSA 1099: horde2 — Atak typu cross-site scripting.
 • DSA 1100: wv2 — Przepełnienie typu integer.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • acpi-support — Collection of useful events for ACPI.
 • advancecomp — Collection of recompression utilities.
 • airport-utils — Configuration and management utilities for Apple AirPort base stations.
 • bsc — Graphical file manager with two panels.
 • buoh — Online comic-strip reader for GNOME.
 • cobex — Connector for mobile devices.
 • cpulimit — Limits the CPU usage of a process.
 • digitools — Set of tools to control ASUS Digimatrix embedded hardware.
 • dvipost — Post processor for DVI files supporting change bars.
 • ekiga — H.323 and SIP compatible VOIP client.
 • flumotion — Fluendo Streaming Server – manager, worker and admin.
 • remote-tty — Multiuser „tip”/”cu” replacement with logging.
 • systemtap — Instrumentation system for Linux 2.6.
 • texlive-latex3 — TeX Live: Experimental LaTeX3 packages.
 • tinyscheme — Very small scheme implementation.
 • unpaper — Post-processing tool for scanned pages.
 • vim-sisu — SiSU vim syntax highlighter and folder.
 • xtlf — Single user (single node) version of tlf.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 27 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 311 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Igor Bensemann, Lech Karol Pawłaszek, Marcin 'iwi’ Iwiński.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →