Na specjalne życzenie Slackwarowca, który pozostanie anonimowy, publikuję kolejny numer wiadomości ze świata Debiana 😉

Witaj w dwudziestym czwartym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jeff Licquia ogłosił, że ostatnie przeprowadzone przez niego testy dowiodły, że etch spełnia wymagania Linux Standard Base 3.0. OSDir umieściło wzbogacony zrzutami ekranu przewodnik po drugiej becie instalatora Debiana etch.
Debian zgodny z CGL. Troy Heber doniósł, że Debian GNU/Linux 3.1 został zarejestrowany jako dystrybucja zgodna ze specyfikacją OSDL 2.0.2 na Linuksa produkcyjnego (Carrier Grade Linux – CGL) przez HP. Jako, że Debian nie spełnia wymagań w 100 % analiza wykaże braki i pomoże je usunąć w przyszłych wydaniach. W idealnym przypadku, zaowocuje to w pełni zintegrowaną dostosowaną dystrybucją Debiana.
Pakiety GNOME 1 w Debianie. Nathanael Nerode zastanawiał się co zrobić z pakietami GNOME 1, które pozostały w archiwum. Gdy nowy GnuCash oparty na GTK2 wszedł do gałęzi testowej, możliwe jest zminimalizowanie liczby pakietów, które nie są utrzymywane przez twórców, jako że były one wymagane jedynie przez starą wersję GnuCash’a.
Graficzne narzędzie zgłaszania błędów. Philipp Kern ogłosił, że jest w trakcie pisania graficznej nakładki do narzędzia zgłaszania błędów (reportbug). Celem jego jest danie nawet niedoświadczonym użytkownikom szansy na zgłoszenie błędów oraz życzeń deweloperom. Projekt Philippa jest częścią uczestnictwa Debiana w tegorocznym Lecie z kodowaniem Google.
Debian to nie supermarket. Joey Hess użył w stosunku do Debiana terminu supermarket mając na myśli zasób wielu pakietów i niebezpieczeństwo, że Debian stoczy się w kierunku kolekcji z nie za dobrze zintegrowanym oprogramowaniem, które wykorzystywane jest przez wiele dystrybucji pochodzących od niego. Wyjaśnił, że w Debianie nie chodzi tylko o pakietowanie, ale również o integrację i tworzenie najlepszej dystrybucji.
Prawidłowe powłoki dla kont systemowych? Uwe Hermann zastanawiał się, którzy użytkownicy systemowi powinni posiadać prawidłową powłokę, a którzy nie powinni. Colin Watson wytłumaczył, że długoterminowym celem jest zdeaktywować prawidłową powłokę dla niektórych użytkowników systemowych po sprawdzeniu każdego konta indywidualnie. Javier Fernández-Sanguino Peńa dodał także kilka zaleceń dotyczących deaktywacji prawidłowych powłok i dostarczył informacje dotyczące używania nologin jako powłoki.
Żeglowanie z Debianem. Członkowie austriackiego stowarzyszenia InnoC wygrali pierwszy konkurs żaglowców autonomicznych Microtransat, który odbył się w Toulouse. Ich łódź jest konwencjonalnym modelem żaglowca „uzbrojonym” w bezwiatrakowy komputer Mini-ITX – z uruchomionym systemem Debian GNU/Linux – taktowanym zegarem o częstotliwości 600 MHz oraz posiadającym 1 GB pamięci flash oraz szereg czujników.
Wywiad z liderem. Thomas Schönhoff opublikował wywiad który przeprowadził z Anthonym Townsem, obecnym liderem projektu Debian, oraz z jego zastępcą Sevem McIntyre. Pytania dotyczyły aktualizacji wydania stabilnego, wizji osobistych, związków z dystrybucjami pochodnymi, wsparcia dla wydań stabilnych oraz integracji Hurda, BSD oraz SELinuksa.
Zmiana optymalizacji pakietów skompilowanych. Rogério Brito zastanawiał się na temat możliwości kompilacji niektórych pakietów z optymalizacją -Os zamiast -O2. Thiemo Seufer wytłumaczył, że dla niektórych procesorów optymalizacje pomagają, natomiast w innych przypadkach nie. Gabor Gombas dodał że użycie-Os w dużej skali może doprowadzić do odkrycia nowych, interesujących błędów kompilatora.
Zmiana lokalizacji skryptów CGI. Alexis Sukrieh wykazał , że lintian twierdzi, iż skrypty CGI powinny być zainstalowane w /usr/lib/cgi-lib zamiast w /usr/lib/cgi-bin. Joey Hess dodał, że było to już dyskutowane w 2003r ale później zarzucono wsparcie tego rozwiązania. Steve Langasek doniósł, że te wymagania zostały później przywrócone.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 1091: tiff — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 1092: mysql-dfsg-4.1 — SQL injection.
 • DSA 1093: xine-lib — Odmowa usługi.
 • DSA 1094: gforge — Atak typu cross-site scripting.
 • DSA 1095: freetype — Kilka słabych punktów.
 • DSA 1096: webcalendar — Wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • balazar — 3D adventure and role-playing game.
 • cdck — Verifies the quality of written CDs/DVDs.
 • crasm — Cross assembler for 6800/6801/6803/6502/65C02/Z80.
 • debdelta — Diff and patch utilities which works with Debian packages.
 • easypg — Yet another GnuPG interface for Emacs.
 • filler — Simple game where two players try to capture half the board.
 • fusesmb — Filesystem client based on the SMB file transfer protocol.
 • gopchop — Fast, lossless cuts-only editor for MPEG2 video files.
 • kiax — IAX VoIP softphone.
 • monsterz — Arcade puzzle game.
 • mrb — Manage incremental data snapshots with make/rsync.
 • nethogs — Net top tool grouping bandwidth per process.
 • pekwm — Fast & Light WindowManager.
 • qgit — QT application for viewing GIT trees.
 • sgf2dg — Creates TeX files from Go game records.
 • simba — Next generation mirroring tool.
 • supertuxkart — Kart racing game.
 • websimba — Web interface for simba.
 • zabbix-agent — Software for monitoring of your networks — agent.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 1 pakiet. Poszukiwani są dla niego nowi opiekunowie. W sumie jest już 291 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto 1 pakiet z archiwum Debiana:

 • prebaseconfig — Finish the installation and reboot (udeb)
  Bug#370209: Request of maintainer, superseded by finish-install

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Igor Bensemann, Lech Karol Pawłaszek, Marcin Iwiński.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →