W tym roku po raz trzeci odbyła się sesja linuksowa w ramach cyklu LinuxAcademy organizowana przez Akademickie Stowarzyszenie Informatyczne. Zapraszam do lektury podsumowania imprezy – i przyłączenia się do niej za rok…

Godzina 8:30, na ponad godzinę przed rozpoczęciem imprezy przed aulą, gdzie ma się odbyć pierwszy wykład, czeka spora grupka osób. W tym sam czasie grupka organizatorów pośpiesznie rozstawia sprzęt i sprawdza czy wszstko jest w porządku. Pierwszy wykład, autorstwa Piotra Spandla, dotyczył Blendera, na sali znajdowało się około 80 zaspanych osób, wykład okazał się być dość ciekawy pomimo problemów technicznych.
W trakcie pierwszego wykładu pojawiło się stanowisko na którym można było zdobyć za symboliczną cegiełkę, płytki z najnowszymi dystrybucjami Ubuntu, Slackware’a, OpenSuse oraz FreeBSD.
Kolejny wykład poświęcony zastosowaniem Linuksa w firmie przyciągnał poważnych słuchaczy, którzy co chwilę skrzetnie notowali to co mówił Krzysztof Drozd.
O godzinie 11:55 rozpoczął się wykład reprezentanta firmy Axit – Dawida Szymańskiego o tajemniczym tytule „Gdy pingwin dorasta i w jego zycie wkracza odpowiedzialnosc za dane”. Wykład ten odsłonił kulisy pracy admistratorów oraz metody, którymi ułatwiają sobie oni życie. Po wykładzie Dawid długo odpowiadał na pytania zainteresowanych.
Następny wykład dotyczył Open LDAP, Marek Janukowicz – pracownik firmy PowerMedia – bardzo dokładnie omówił szczegóły centralizacji struktury IT, wykład był bardzo rzeczowy i interesujący. Po wykładzie Pana Marka ludzi jakby zaczęło ubywać, zegar biologiczny wielu osobom zasygnalizował porę obiadową, a w miedzy czasie odbył się wykład Pawła Mirończuka z firmy Novell, a tym co w Novellu nazywa się kryptonimem „Code 10”, oznacza to nie mniej nie więcej innowacyjne technologie wspierane finansowo i merytorycznie przez Novella, nie zabrakło prezentacji Xgl-a oraz możliwości Xena. Po wykładzie odbyło się losowanie upominków od firmy Novell, można było wylosować najnowszą wesję Suse, książkę z instrukcją do Suse oraz huby usb.
Od godziny 15:45 do 16:10 trwała symboliczna przerwa obiadowa, wstępnie przerwa miała trwać nieco dłużej lecz ze względu na trudności organizayjne przerwa została skrócona do 25 minut, podczas przerwy gościnnie wystąpił Robert Partyka z prezentacją open source’owego frameworku php własnego autorstwa.
Po przerwie odbył się wykład na temat innowacji wprowadzonych do Vim’a w wersji 7, jakub Gustak rzeczowo przestwaił możliwości tego legendarnego edytora, a słuchacze otrzymali ściągawki tak aby po wykładzie mogli samodzielnie rozpocząć przygodę z Vimem.
Kolejnym wykład odpowiadał na pytanie „Czy na Linuksie da się grać?”, co więcej Krzysztof Ciesielski pokazał również jak i w co mozna grać, zaprezentowane zostały gry z rodziny open source i możliwości wine oraz cedegi. Po wykładzie odbył się konkurs sponsorowany przez firmę Mandriva Polska – oficjalnego dystrybutora Cedegi w Polsce, w którym czterech szczęśliwców odebrało gry zasponsorowane przez Mandriva Polska.
Ostatni wykład dotyczył FreeBSD, Mariusz Kukawski ze szczegółami, krok po kroku opowiedział jak zamienić stary komputer w router dla zastosowań w małych sieciach. Na ostatnim wykładzie pozostali juz tylko najbardziej wytrwali, zmęczenie i mecze MŚ wygnały resztę do domu.
Po części oficjalnej rozpoczęła się impreza w klubie Prestisz, która ze względu na MŚ wcale nie była w klimatach linuksowych, ale pomimo tego było bardzo sympatycznie:D Zdjecia oraz materiały z wykładów wraz z nagraniami audio są na stronie LinuxAcademy.
Impreza się udała, zapraszamy za rok 😀
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Krzysztof Andrzej Ciesielski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →