Zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości ze świata Debiana.

Witaj w dwudziestym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Anthony Towns w wywiadzie ogłosił, że ma zamiar w najbliższym czasie zrealizować pomysły o których mówił w czasie kampanii wyborcze, tak by ludzie, którzy oferowali pomoc mogli przyłączyć się do prac jak najszybciej.
Interfejs WWW dla pre-seeding. Nowa strona prowadzona przez miłośników otwartego oprogramowania oparta na kodzie udostępnionym przez firmę Hewlett Packard umożliwia użytkownikom przeklikanie się przez kilka prostych stron w celu wygenerowania małego (mniej niż 30 MB) obrazu instalacyjnego. Po zabootowaniu będzie on instalować system operacyjny przez sieć zgodnie ze specyfikacją użytkownika. Wspierane są dystrybucje Debian, Ubuntu oraz KUbuntu na platformach x86 oraz x86_64, jak również kilka innych.
Aktualizacja statusu dla wieloarchitekturowości. Matt Taggart zwrócił uwagę na raport stworzony przez Canonical Ltd. oraz HP, który bada potencjalne implementacje strategii dla wieloarchitekturowości (multiarch) w Debianie. Scott James Remnant przygotował także specyfikację dla zmian potrzebnych w dpkg. Wieloarchitekturowość pozwoli na udoskolenie Debiana – lepsze wsparcie dla systemów potrafiących uruchamiać wiele różnych binariów, np. i386 na amd64 lub i386 na ia64.
Inkrementalne aktualizacje informacji o pakietach. Bartosz Feński zameldował, że nowa wersja (0.6.44) apt została przesłana do gałęzi niestabilnej i wspiera inkrementalne aktualizacje bazy o pakietach. Z tą wersją apta ilość danych, które muszą być pobrane została drastycznie pomniejszona z czterech/pięciu megabajtów, aż do kilkuset kilobajtów podczas uruchamiania „apt-get update”.
Przecieki od asystenta lidera projektu. Steve McIntyre omówił sprawy, nad którymi pracuje od czasu wyborów. Należy do nich udział Debiana w inicjatywie Summer of Code, organizowanej przez Google, w ramach której projekt Debian otrzymał ponad 80 zgłoszeń. Steve wspomniał także o przeniesieniu irc.debian.org do OFTC i nowym graficznym instalatorze, który jest już na ukończeniu.
Przeniesione archiwum Testing-Security. Neil McGovern ogłosił, że przeniesiono archiwum testing-security do security.debian.org. Użytkownicy powinni poprawić swoje pliki sources.list jeśli chcą używać archiwum dla wersji testowej. Grupa testing-security będzie wydawać ogłoszenia zanim poprawione pakiety zostaną utworzone dla wszystkich wspieranych architektur. Brakujące pakiety będą dostępne po utworzeniu.
Przejście na GCC 4.1? Martin Michlmayr zaraportował, że zespół do spraw wydania rozważa użycie GCC 4.1 dla etch jeżeli większość aktuanie otwartych błędów krytycznych wydania spowodowana surowszymi regułami kompilacji zostanie poprawionych. GCC 4.1 jest ogólnie uważany za lepszy niż 4.0, a w szczególności dla architektur HPPA oraz m68k. Dlatego też rozpoczął koordynować nie-opiekunowe przesyły (NMU) pozostałych zawierających błędy pakietów oraz przebuduje całe archiwum na kilku architekturach.
Problemy licencyjne z teTeX’em. Frank Küster oznajmił że znalazł pewną liczbę plików z niejasną licencją w dystrybucji teTeX’a, wspólnych dla teTeX’a jak i dla TeXlive. Najprawdopodobniej problemy nie zostaną rozwiązane przed wydaniem etch. Steve Langasek uznał że dla niesprawdzonych części pakietów wątpliwości należy interpretować na korzyść i zatrzymać je w dystrybucji.
Przejście na GCJ 4.1. Michael Koch ogłosił że Debian Java Team planuje zmienić domyślną wersję gcj/gij na 4.1. Większość pakietów powinno wymagać jedynie prostego przebudowania. Jednak pakiety budujące natywną bibliotekę JNI będą wymagać trochę ręcznej pracy.
Pakietowanie dokumentacji non-free. Jérôme Marant zastanawiał się jak opiekunowie pakietów powinni obchodzić się z oryginalnymi pakietami źródłowymi, zawierającymi dokumentację udostępnioną na licencji GNU FDL. Czy powinni pakietować dokumentację jako non-free? Manoj Srivastava ogłosił że utworzył dwa różne pakiety źródłowe zawierające źródła oraz niewolną dokumentację. Niewolne pakiety źródłowe wymagają zmiany nazwy.
Utrzymywanie łatanych pakietów źródłowych. Joey Schulze poprosił opiekunów systemów opartych na łatkach, aby używali rozsądnych nazw dla łat, tak aby nowe mogły być dodawane w łatwy sposób, zwłaszcza jeśli są one nakładane leksykograficznie a nie sortowane przez indeks. To pomoże zapobiec zakleszczeniom podczas przygotowywania poprawek bezpieczeństwa.
Siódma doroczna konferencja Debiana. W Oaxtepec w Meksyku odbywa się właśnie organizowana przez Projekt Debian tegoroczna edycja konferencji Debiana. Około 400 deweloperów, tłumaczy i zwolenników projektu bierze udział w ponad 50 prelekcjach i spotkaniach. Przebieg konferencji można śledzić na blogu organizatorów. Dostępne są transmisje na żywo z wykładów i hacklabu. Co więcej Alexander Schmehl poinformował, że powstały dwa kanały IRC, na których można zadawać pytania na temat odbywających się wykładów.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 4 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 302 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Adam Byrtek, Bartosz Feński aka fEnIo, Igor Tomasz Bensemann, Lech Karol Pawłaszek.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →