Martin Michlmayr poinformował nas, że przez ostatnie dwa tygodnie przekompilował całe archiwum Debiana na czterordzeniowej maszynie MIPS, wykorzystując w tym celu najnowszą wersję pakietu GCC (4.1). Celem przeprowadzonego w ramach badań nad jakością wolnego oprogramowania eksperymentu było znalezienie błędów zarówno w gcc, jak i w programach o otwartym kodzie. Błedy były nieuniknione ze względu na zwiększoną zgodność nowej wersji GCC ze standardami – zwłaszcza ze specyfikacją C++.

Kompilacja około 6200 pakietów doprowadziła do wykrycia mniej więcej 500 nowych błędów, z czego 280 było związanych ze zwiększeniem zgodności gcc.

Martin podsumował wyniki swojego eskperymentu w liście skierowanym na listę debian-devel. W jego emailu znalazło się też kilka przydatnych użytkownikom C++ odnośników, w tym podsumowanie najczęściej popełnianych błędów składniowych w C++, które były akceptowane przez starsze wersje gcc.

Jednocześnie w liście na listę twórców gcc, Martin zaproponował, żeby kolejne wersje GCC były łagodniejsze dla elementów języka akceptowanych w poprzednich wersjach. Według niego, nowe wersje gcc powinny wyświetlać ostrzeżenia (warning) po napotkaniu konstrukcji niedozwolonej od stosunkowo niedawna. Dałoby to programistom więcej czasu na poprawienie swojego kodu.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →