Główną bolączką użytkowników dobrych aparatów cyfrowych jest brak dobrze zdefiniowanego formatu RAW, który wykorzystywany jest do zapisywania 'cyfrowych negatywów’. Z tego powodu starsze wersje rozmaitych programów graficznych nie współpracują z nowszymi aparatami (zwróciliśmy na to uwagę przy opisywaniu GIMPowego pluginu ufraw), nie wiadomo również, co się stanie z naszymi 'cyfrowymi kliszami’ za 10-15 lat.

Żeby oddalić niebezpieczeństwo niemożności dostania się do dziś robionych zdjęć za pomocą oprogramowania, które trafi na rynek dopiero za kilka dekad, powstała organizacja OpenRAW, stawiająca sobie za cel zachęcenie producentów sprzętu fotograficznego do udostępnienia pełnej dokumentacji opracowanych przez nich formatów zapisu obrazów fotograficznych.

Kilkanaście dni temu OpenRAW opublikowała na swoich stronach ankietę skierowaną do osób zainteresowanych tematyką cyfrowej fotografii. Jej celem jest zbadanie, czego oczekują użytkownicy od idealnego formatu RAW. Wyniki badań będą przydatne przy opracowywaniu otwartego formatu RAW. Przy okazji warto się zastanowić, w jakim formacie przechowywać swoje zdjęcia…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →