Na stojaku obok monitora leżą dwa komplety słuchawek z mikrofonami. Na wyciągnięcie ręki – telefon VoIP/WiFi. W pętających się pod nogami smętnych resztkach laptopa (szukam sprawnej płyty głównej do T22!) jest wbudowany mikrofon. Nawet producent starego iPaqa przewidział, że ktoś będzie chciał do niego mówić. Żyjemy w epoce Voice over IP – i właśnie to jest głównym tematem marcowego numeru miesięcznika Linux Magazine, który właśnie trafił w moje ręce.

Co w środku? Przede wszystkim kilka artykułów poświęconych wspomnianemu przeze mnie na wstępie VoIPowi – konfiguracja i wykorzystanie Asteriska, Linphone, KPhone oraz Skype.

Dystrybucje Live wtopiły się już w linuksowy krajobraz tak bardzo, że mało kto pamięta czasy, kiedy trzeba było chodzić z własnym dyskiem twardym w kieszeni, by popracować pod kontrolą ulubionego systemu operacyjnego. Teraz mamy potężny wybór dystrybucji bootowalnych z płyty CD lub dysku USB – artykuł „Linux Live” ma nam pomóc w wyborze tej dystrybucji, która najlepiej spełni nasze wymagania. Jednak tekst ma pewne wady – choć znalazło się w nim miejsca na opisanie niezlokalizowanej dystrybucji Kurumin (portugalska), nie został uzupełniony o nasze rodzime dystrybucje Live – a jest kilka wartych uwagi.

OpenOffice.org jest najważniejszą aplikacją biurową – i jej wersje 2.x są dostępne już od dłuższego czasu. Jeśli zastanawiamy się, czy porzucić wysłużoną wersję 1.x na rzecz 2.x – warto rzucić okiem na podsumowanie zmian wprowadzonych między tymi wersjami. I z doświadczenia podpowiadam – w większości wypadków warto się zaktualizować 🙂

Know-How to osobna część pisma poświęcona opisom – co i jak zrobić. Od pewnego czasu odpowiada w niej na pytania czytelników twórca Knoppixa, Klaus Knopper. Poza tym można w niej znaleźć artykuły poradnikowe – tu: tworzenie wirtualnych sieci prywatnych (VPN) przy pomocy SSL-Explorera, obsługa multimediów przy pomocy MMS (nie chodzi tu o dużego SMSa), obsługę pstoedit i rozszerzanie XMMSa o dodatkowe możliwości.

Ze względu na zamieszczenie na krążku dystrybucji TEAM-TL, której integralną częścią jest system składu tekstu TeX, trochę miejsca poświęcono na podstawy korzystania z LaTeX-u (choć tekst zdecydowanie nie jest przeznaczony dla osób całkowicie początkujących w tej dziedzinie). Z kolei miłośnicy GIMPa z pewnością z ciekawością spojrzą na artykuł poswięcony obróbce zdjęć przy pomocy tego programu. Przy okazji – na ostatnich stronach LM znajduje się kolejny tekst poświęcony GIMPowi, a konkretnie 'ratowaniu’ zdjęć, podczas robienia których popełniono błędy techniczne.

To najważniejsze – ale nie wszystkie teksty, które można znaleźć w najnowszym numerze. Poza nimi – jeszcze kilka artykułów, duża garść informacji ze świata wolnego oprogramowania oraz krążek z TeaM-TL (polska dystrybucja typu Live) oraz Slackware 10.2. Zapraszam do lektury.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →