29 listopada 2005 roku Free Software Foundation przedstawiła dokument opisujący proces nanoszenia poprawek w trzeciej wersji GNU General Public License (GPL).

Po prawie 15 latach od wydania drugiej wersji licencji, wygląda na to, że nadchodzi dzień ukazania się kolejnej „odsłony”. Zgodnie z kalendarzem przedstawionym przez FSF przedstawienie ostatecznej wersji GPL ma poprzedzić dyskusja wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie wolnego oprogramowania.

Nie dziwi oczywiście fakt, ze juz dziś trwają dyskusje na temat nowej wersji. W serwisie NewsForge została opublikowana krótka opinia amerykańskiego prawnika, zajmującego się patentami – Jima Gatto. Wymienia on kilka aspektów, które jego zdaniem powinna rozwiązywać GPL w wersji trzeciej. Są to miedzy innymi problem włączania kodu publikowanego na jej warunkach, zgodności z licencjami Open Source, czy kwestia patentów na oprogramowanie.

Dyskusja nad nowa licencja ma się rozpocząć na początku przyszłego roku, a akceptacja pomysłów przedstawionych w trakcie niej, jak twierdzi dyrektor wykonawczy FSF – P. Brown, zostaje w gestii Richarda Stallmana.

O konieczności zaktualizowania GPL nikt nie dyskutuje. Należy mieć nadzieje ze rozsądek Stallmana weźmie górę nad jego radykalizmem i GPL będzie nadal użyteczna nie tylko dla grupki fanatycznych zwolenników Wolnego Oprogramowania.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Miłosz Pigłas.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →