Ruch wolnego oprogramowania najczęściej kojarzony jest z systemem Linux. Niektórzy wspominają jeszcze o różnych odmianach BSD, ale stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia ogromnej liczby innych systemów open source. Niektóre z tych systemów nigdy nie ujrzą światła dziennego, inne są zbyt wyspecjalizowane żeby zdobyć większą liczbę użytkowników. Istnieje jednak grupa systemów znajdujących się w ciągłym rozwoju, zdobywających coraz większe zainteresowanie. Jednym z takich systemów jest Syllable.

Od redakcji: tekst zawdzięczamy tworcy nieoficjalnego polskiego serwisu Syllable.

1. Historia:
System Syllable powstał na prochach AtheOSa po porzuceniu tego projektu przez jego twórcę Kurta Skauena. Ze względu na obawy o reaktywację AtheOSa przez Kurta zdecydowano się zmienić nazwę. Ponieważ system z założenia kierowany jest dla zwykłych użytkowników, nazwa miała reprezentować takie cechy jak łatwość obsługi, szybkość działania, prostotę instalacji i konfiguracji. Wybrano więc nazwę Syllable.

2. Stan obecny:
Obecnie Syllable jest jednym ze stosunkowo najszybciej rozwijających się systemów, każda kolejna odsłona wprowadza duże zmiany. Wystarczy spojrzeć w changelog aby się o tym przekonać. Aktualna wersja to 0.5.7, ale mimo wczesnej wersji konfiguracja sprzętu dokonywana jest automatycznie, i już po pierwszym starcie system gotowy jest do pracy.

3. Opis systemu:
Jako że system ma służyć przeciętnemu użytkownikowi największy nacisk położono na łatwość obsługi. Uzasadnionym więc krokiem jest użycie graficznego interfejsu.

W przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych (takich jak Linux, Solaris) Syllable nie korzysta jednak z X Window, lecz z własnego rozwiązania zwanego serwerem aplikacji (appserver). Pozwoliło to na znaczne zmniejszenie rozmiaru systemu, a przede wszystkim zwiększenie szybkości działania np. środowiska graficzne w Linuksie do komfortowej pracy potrzebują szybkiego procesora (około 1 GHz) i 256 MB RAMu, podobne warunki pracy w Syllable uzyskamy na komputerze klasy Pentium 200 MHz z 64 MB RAMu. System Syllable umożliwia także pracę w konsoli tekstowej (uruchamianej w oknie środowiska graficznego), opartej na uniksowej powłoce bash.

screenshoot desktopu

Środowisko graficzne Syllable składa się z trzech podstawowych aplikacji:

  • Desktop
  • Dock
  • FileBrowser

Aplikacja desktop reprezentuje pulpit, a w sumie 32 wirtualne pulpity które podobnie jak w Linuksie konsole można przełączać skrótem klawiszowym Alt+Fn (Alt + F1 pierwszy pulpit Alt + F2 drugi itd.). Każdy pulpit może mieć inną rozdzielczość i głębię kolorów.

Dock spełnia podobną funkcję jak pasek zadań w Windows. Standardowo umieszczony jest u góry ekranu, ale można ustawić go koło każdej krawędzi pulpitu. Od standardowego paska Windows czy KDE różni się przede wszystkim sposobem reprezentacji uruchomionych aplikacji. Każde otwarte okno reprezentowane jest tylko ikoną, a okna zminimalizowane ukazywane są w odcieniach szarości. Nazwa aplikacji pokazywana jest w podpowiedzi po najechaniu na ikonę wskaźnikiem myszy. Pierwsza ikona na pasku (ta z logo Syllable) reprezentuje menu Syllable, które przypomina menu K, czy Start z tą jednak różnicą że jego zawartość generowana jest automatycznie na podstawie aplikacji zainstalowanych w katalogu /boot/Application.
FileBrowser jest podstawowym menedżerem plików w Syllable, na obecnym poziomie rozwoju operacje kopiuj/przenieś/utwórz link realizowane są za pomocą drag’n’drop.

4. System plików:
Syllable korzysta z systemu plików AFS wzorowanym na BFS. Podobnie jak jego wzór, AFS umożliwia dodawanie nieograniczonej ilości atrybutów do plików w tzw. atrybutach rozszerzonych. System dodatkowo potrafi zamontować partycje ext2 i fat32.

Drzewo katalogów Syllable przypomina drzewo katalogów przeciętnego systemu uniksowego z pewnymi odstępstwami. Korzeń (root, /) w Syllable jest wirtualny i jest domyślnym miejscem montowania systemów plików. System plików, z którego zabootował system montowany jest w katalogu /boot.

5. Architektura systemu:
System posiada monolityczne zmodularyzowane jądro oraz nowoczesną architekturę klient serwer, na którą obecnie składa się: appserver – serwer aplikacji mediaserver – serwer udostępniający operacje multimedialne jak np. odtwarzanie dźwięku registrar – serwer obsługi typów plików w całym systemie

6. System przyjazny programiście:
API systemu Syllable stworzono przy użyciu języka C++, czyli jest w pełni obiektowe, wykorzystano standardową bibliotekę szablonów STL oraz przestrzeń nazw (os::) dla wszystkich funkcji systemu. Pozwoliło to poprawić łatwość pisania aplikacji oraz przejrzystość kodu. Budową API Syllable przypomina API BeOSa. Podstawowym kompilatorem jest gcc 3.4.3, a biblioteką C glibc 2.3.5. Do tworzenia aplikacji multimedialnych dostępny jest także port bibliotek SDL i Mesa (trwają prace nad sprzętową implementacją OpenGL). Dostępny jest także polski kurs programowania na stronie http://www.and3md.int.pl.

7. Jak zdobyć Syllable:
System Syllable rozpowszechniany na zasadach licencji GNU GPL, więc można pobrać go za darmo i zupełnie legalnie ze strony projektu: http://syllable.org, pobrany tak kod mozna oczywiscie dowolnie modyfikowac.

Istnieją 4 warianty systemu do pobrania:

  • Syllable Basic CD – można ściągnąć za darmo z internetu.
  • Można zakupić Syllable Premium CD w cenie 10 USD, który dodatkowo zawiera kod źródłowy i różne dodatkowe aplikacje – dobry wybór dla osób nieposiadających stałego dostępu do internetu.
  • Syllable LiveCD – Płytka pozwalająca uruchomić Syllable bez instalacji na dysku twardym, niestety znacznie mniej stabilna.
  • Archiwum zawierające wszystkie pliki systemu.

8. Więcej informacji:
Więcej informacji o systemie można znaleźć na stronach:
http://www.and3md.int.pl – nieoficjalana polska strona
http://syllable.org – Strona główna projektu
http://kamidake.other-space.com – Repozytorium oprogramowania
Archiwalny news dodany przez użytkownika: And3mD.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →