Rewolucji w Microsofcie coraz więcej: serwerową wersję Windows Vista będzie można zainstalować w ogóle bez systemu graficznego! Będzie dostępny tylko tekstowy shell. Na dodatek Windows ma być modułowy, instalować będzie można tylko potrzebne składniki.

Dzięki temu będzie możliwe np. uruchomienie serwerów DNS, DHCP, Active Directory a także serwera statycznych stron WWW, usług terminalowych i zdalnego wykonywania skryptów przy wymaganiach dyskowych na poziomie 500 MB. W domyślnej instalacji będzie GUI, konsole MMC i .NET Framework. Użytkownik będzie mógł wybrać, jakie moduły zostaną zainstalowane. Już podczas instalacji będą pobierane poprawki bezpieczeństwa. Ulepszony zostanie NTFS. Teraz będzie mieć nie tylko dziennik ale też transakcyjność umożliwiającą odwracanie operacji dyskowych w momencie napotkania błędu. Jak już pisaliśmy wcześniej, modułowy będzie też serwer IIS7, który zapożyczył kilka rozwiązań z Apache. Windows Vista Server jest planowany na rok 2007, dlatego dokładne szczegóły nie są jeszcze znane.
Cóż, to nie jest zwykły news. Oznacza bardzo duże zmiany, po nich Windows nie będzie już taki sam. Chociaż o Windowsie bez trybu graficznego słychać było już rok temu, nikt nie myślał o tym serio. Microsoft się jednak uczy, chociażby z tej ponad setki Linuksów, które chodzą sobie w jego laboratoriach. Coraz więcej jest przejmowane z filozofii działania i obsługi systemów uniksowych, podobnie jak GUI IE7 jest łudząco podobne do Firefoksa. Jaką drogą pójdzie Windows Server, czy jeszcze bardziej upodobni się do Uniksa? Tego dowiemy się za dwa lata 🙂
Archiwalny news dodany przez użytkownika: grzegorz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →