Dwa dni po zakończeniu konferencji Wolne Oprogramowanie w Administracji nadeszła pora na mocno spóźnioną lekturę zaległej poczty. Wśród niej znalazł się wrześniowy numer miesięcznika Linux+, który – jak sprawdziłem – wciąż jest w sprzedaży.

Najciekawszymi tematami wrześniowego numeru są: OpenSolaris, projekt który ma szanse zostać silnym graczem na rynku otwartego oprogramowania, opis EnterpriseDB – bazującego na PostgreSQL oprogramowania do zarządzania bazami danych, oraz opis łączenia telefonów komórkowych z Linuksem. Moją uwagę zwrócił także opis używanego przeze mnie od lat, a niezbyt znanego szerzej programu Tellico, „menadżera kolekcji”, dzięki któremu można zarządzać swoją domową biblioteką czy zbiorem płyt CD. Poza tym – standardowe działy (Aktualności, Sztuczki i kruczki…, Listy), kolejny artykuł dla programistów (tworzenie oprogramowania do tworzenia obrazów partycji) i garść opisów ciekawych programów.

Jak już wspomniałem, jednym z materiałów na które zwróciłem szczególną uwagę jest tekst poświęcony EnterpriseDB 2005. Jego autor porównuje to oprogramowanie z „waniliowym” PostgreSQL, bazą Oracle oraz microsoftowym SQL Serverem. Co ciekawe, EnterpriseDB ma wbudowane tryby zgodności z tymi bazami, dzięki czemu – przynajmniej w teorii – niepotrzebne może się okazać kupowanie drogiego, zamkniętego oprogramowania w celu uruchomienia aplikacji wymagającej Oracle. Jeśli praktyka wygląda równie dobrze jak teoria, otrzymujemy do ręki potężne narzędzie.

Zainteresowanych tym i innymi tematami zapraszam do lektury. Koszt numeru z dwoma płytami dvd zawierającymi m.in. PC-BSD, eDoc Studio (przeznaczona do użytku niekomercyjengo wersja programu DTP oraz Fedorę Core (i extras) w wersji 4) to 27.90 zł.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →