Dziś w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyło się półtoragodzinne spotkanie z polskimi deputowanymi oraz ich ich asystentami, poświęcone projektowi dyrektywy patentowej. W zorganizowanym przez ISOC-RWO spotkaniu wzięli udział Sławomir Kosz (prezes stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania oraz prezes Macrosoftu, jednej z niewielu polskich spółek informatycznych notowanych na warszawskiej giełdzie), Władysław Majewski (prezes ISOC), Łukasz Jachowicz (RWO) oraz Jan Macek (FFII).

Spotkanie rozpoczęło się od wypowiedzi pana Sławomira Kosza, który przedstawił możliwe problemy związane z zezwoleniem na patentowanie oprogramowania. Jako jeden z głównych wymienił duże koszty dodatkowe (w jego przypadku – około 400’000 zł przy budżecie na badania i rozwój wynoszącym w przybliżeniu 3 miliony zł), co w sposób oczywisty jest sprzeczne z obietnicą wspierania innowacji przez system patentowy.

Po tej prezentacji, przedstawiciele ISOC i FFII wyjaśnili znaczenie najważniejszych poprawek, które będą głosowane przez Parlament. Ta część płynnie przekształciła się w sesję pytań i odpowiedzi, podczas której mieliśmy okazję odpowiedzieć na pytania nurtujące posłów i wyjaśnić choć część ich wątpliwości.

Dzisiejsze spotkanie nie jest ostatnim przed podjęciem decyzji przez Parlament – już jutro odbędzie się duża konferencja organizowana przez FFII, a kolejnego dnia – przemarsz przeciwników patentów na oprogramowanie przez Brukselę.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →