Po paru latach od startu tej dorocznej serii imprez poświęconych Linuksowi, zdecydowałem się wreszcie odwiedzić z moim synem wiedeńską edycję wystawy Linuxwochen. Linuxwochen to wędrowna wystawa, seria wykładów, workshopów okołolinuksowych, która rozpoczyna się w marcu w Linzu, a pod koniec maja dociera do Wiednia. Wiedeńska część zaplanowana została na 4 dni, przy czym pierwsze dwa dni poświęcone były osobom zainteresowanym Linuksem z kręgów biznesowo-urzędowych, natomiast otwarte dwa dni, tzw. Community Days, na które wstęp był darmowy, miały do zaoferowania całą masę ciekawych prezentacji oraz stoisk obsadzonych zarówno przez firmy oferujące usługi okołolinuksowe, jak i przedstawicieli różnych opensourcowych projektów.
Oferta programowa była bardzo bogata i musieliśmy wybierać, więc wybraliśmy to, co mogło nam się przydać na codzień. Zainterowały nas trzy wykłady:

Nowe funkcje w OpenOffice 2.0 oraz dynamiczne formularze na bazie OO.org 1.1.3

Pierwszy wykład koncentrował się w pierwszej części na nowych funkcjach w OpenOffice.org i postępach w uzyskiwaniu pełnej kompatybilności z produktami pakietu Microsoft Office. Jeśli chodzi o OOWritera, szczególnie zapadł mi w pamięć lepszy eksport do PDF z możliwością tworzenia spisów treści, lepsza obsługa tabel (tworzenie tabel w tabelach, przelewanie się wierszy tabel z jednej strony na drugą stronę, poprawienie pozycjonowania grafiki osadzonej w dokumencie, lepsza praca sprawdzania pisowni, oraz łatwiejsza praca ze stylami). Moduł prezentacji nie wzbudził mojego większego zainteresowania, chociaż zauważyłem coraz większe podobieństwo do jego microsoftowego odpowiednika – jeśli ktoś już musi tego używać, pewnie ucieszy się ze zmian na lepsze. Niewątpliwym hitem była prezentacja nowego modułu OpenBase bazującego na Javie — to, że OpenOffice również zafundował sobie własną „karykaturę relacjonalnej bazy danych”, jaką dysponuje od dawna główny produkt konkurencyjny dla systemu Windows, niewątpliwie zwiększy atrakcyjność całego pakietu dla małych firm, pragnących używać baz danych bez zagłębiania się w tajniki SQL.
Druga część wykładu poświęcona była bazującemu na OO.org rozwiązaniu stworzonemu przez przedstawiciela firmy Agami. Rozwiązanie to pozwala udostępnianie użytkownikom za pośrednictwem przeglądarki internetowej formularzy html, tworzonym „na żywca” w tle z użyciem transformacji XSLT z formularzy w formacie natywnym OpenOffic.org (jak wiadomo, .sxw, będacy niczym innym jak zzipowanym katalogiem zawierającym XML oraz inne elementy dokumentu, jak np. zawarte w nim pliki JPG). Po wysłaniu tego formularza, dokument OpenOffice.org zostaje uzupełniony o dane wpisane przez użytkownika, a następnie wystartowany w tle OpenOffice.org generuje w tle dokument wyjściowy PDF, który prezentowany jest użytkownikowi w jego przeglądarce. Rozwiązanie to, jak widać, jest w stanie skutecznie zastąpić odpowiedni płatny produkt oferowany przez firmę Adobe, jako że bezpłatny Adobe Reader nie udostępnia możliwości zapisywania danych zawartych w formularzu.

QCake – tworzenie gier 3D

Teraz głos zabiera mój czternastoletni syn (starałem się jak najmniej zmienić):
Byliśmy też na wykładzie o środowisku do tworzenia gier 3D o nazwie Qcake. Twórca projektu Harald Krippel zaprezentował sczegółowo ogólne założenia i działanie programu. Pracuje się w srodowisku graficznym, istnieje możliwość wstawiania różnych tekstur terenu i obiektów. Niebo jest również bardzo dobrze zrobione – jest możliwość wstawienia nieba, ktore rzeczywiście się rusza i na ktorym słonce bardzo realistycznie oświetla księżyc. Możemy tu ustawić, ile ma być chmur na niebia oraz wybrać pogodę i porę dnia. Można też po prostu wstawić tak zwaną „shoebox”, czyli jakby karton, który otacza środowisko. Twórcy programu Qcake zrobili też bardzo dokładna fizykę, która działa realistycznie i robi dobre wrażenie. Ponieważ prezentator miał dość wolny notebook firmy Apple, program czasami się lekko zacinał. Jednak o tym twórcy również pomyśleli. Zrobili oddzielnie zegar fizyki i graficzny, tak żeby nawet na wolnym komputerze fizyka dzialala szybko. Sa trzy różne mozliwosci sterowania: można sterować myszą, klawiaturą lub joystickiem. Harald Krippel tylko pokazał nam wszystko na przykładzie samochodu, więc wszystko sterował mysza. Ten sposob sterowania wydawał mi się niezbyt dopracowany i prezentator rownież mial z nim lekkie problemy. Jednak program jest jeszcze w rozwoju i tworcy powiedzieli, że w nowszej wersji będzie nawet możliwość grania przez sieć na dedykowanym serwerze.
Ogólnie program wydaje sie bardzo ciekawy i widać, że ludzie, którzy zajmują się jego tworzeniem, wiedzą co robią.
Teraz to znowu ja, ojciec:)
Projekt Qcake rozwijany jest w oparciu o bibioteki PLIB, OpenAL, SPL, ODE i QT na dwu systemach operacyjnych: MacOSX i Linuksie. Port do Windows jest według zapewnień lidera projektu technicznie łatwy do zrealizowania, m.in. ze względu na staranny dobór bibliotek, ale aktualnie nikt się tym nie zajmuje. Aktualnie w projekcie Qcake uczestniczy 9 deweloperów.

Wkrótce poszerzę tę relację o parę zdjęć, sprawozdanie z wykładu o obróbce wideo oraz dwu ciekawych rozmów, które przeprowadziłem z twórcami projektów Funkfeuer – Free Net Vienna (to o darmowym dostępie do internetu za pośrednictwem ruterów Linksys WRT54G i protokołu Mesh Routing Protocol OLSR) i Public Voice Lab (to o pewnej Spółdzielni z.o.o. zrzeszającej opensourcowych deweloperów).
Archiwalny news dodany przez użytkownika: kurt.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →