Bodaj najważniejszą informacją w tym odcinku jest informacja o zamrożeniu Sarge, oznaczająca rychłe jego wydanie. Poza tym dalszy ciąg opowieści o niezgodności pakietów z GPL, stan nowego apta, drugi raport nowego lidera projektu i inne.
Zapraszamy do lektury.

Witaj w dziewiętnastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Tuż przed wydaniem rozpoczęła się dyskusja na temat numeru wersji dla Sarge. W związku ze zbliżającym się wydaniem lista dyskusyjna debian-release została zalana prośbami o aktualizację pakietów w Sarge, z którymi radzi sobie grupa do spraw wydania.
Sarge zamrożony. Steve Langasek ogłosił w końcu zamrożenie dystrybucji Sarge. Wszystkie aktualizacje będą zatwierdzane ręcznie i powinny być w miarę możliwości przesyłane przez dystrybucję niestabilną. Steve wyjaśnił które zmiany są w dalszym ciągu dozwolone w Sarge, kładąc nacisk jedynie na te zmiany które usuwają krytyczne błędy. Jeśli wszystko będzie w porządku, Sarge ujrzymy pod koniec miesiąca.
Serwer Debiana z 3.1 wata. Alex Perry zainstalował Debiana Woody na Peplink Manga. Urządzenie to składa się z procesora w architekturze ARM, dwóch interfejsów Ethernet, 4 portowego switcha, interfejsu USB 2.0 i 3-watowego zasilacza. Alex zainstalował Debiana na 1 GB napędzie typu USB flash oraz wytłumaczył krok po kroku to co zrobił.
Drugi raport lidera projektu. Branden Robinson napisał swój drugi raport w którym, pośród innych rzeczy, opisał postępy w wydaniu Sarge, dodane do sieci buildd trzy nowe maszyny ARM, zbliżające się unowocześnienia sprzętu, fundusze Debiana, inne dotacje sprzętowe oraz planowane wywiady i podróże.
Informacje o porcie AMD64. Jörg Jaspert ogłosił, że w celu zmniejszenia zajętości dysków oraz obciążenia maszyny, archiwum AMD64 zostało przeniesione z Alioth na dedykowany serwer. System aktualnie używa kopii zestawu skryptów do zarządzania archiwami Debiana oraz specjalne narzędzia pozwalające utrzymywać nieoficjalne wydanie Sarge w synchronizacji z dystrybucją. W dodatku obrazy CD tego wydania będą udostępnione na cdimage.debian.org.
Niezgodności licencji. Christian Hammers poinformował o problemie z pakietem Quagga, który rozprowadzany jest na licencji GNU GPL, ale jednocześnie jest skonsolidowany z NetSNMP. Powoduje to problemy ponieważ NetSNMP jest zależne od OpenSSL, którego licencja nie jest zgodna z GPL.
Stan przenoszenia APT. Florian Weimer poinformował o stanie przenoszenia apt 0.6 do dystrybucji Sid i być może do Sarge. Florian przygotował publiczny zestaw testowy, tak więc zainteresowani użytkownicy mogą potestować zachowanie apt 0.6 z różnymi danymi testowymi. Matt Zimmerman dodał, że przesłanie nowej wersji nie jest proste, nawet do dystrybucji eksperymentalnej, z powodu zależności od bibliotek.
Ankiety o Debianie. MJ Ray napisał podsumowanie, opisujące ostatnio przeprowadzone ankiety związane z projektem Debian. Zawiera ono również trochę wskazówek pomocnych przy tworzeniu dobrych ankiet. Andrew Suffield dodał trochę cynicznych komentarzy, mówiąc między innymi, że tego typu ankiety powinny być traktowane z dużym sceptycyzmem.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 721: squid — Ominięcie list kontroli dostępu.
 • DSA 722: smail — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 723: xfree86 — Wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • belpic — SmartCard utilities from the OpenSC project.
 • cget — Web page downloader.
 • cherokee — Extremely fast and flexible web server.
 • dokuwiki — Standards compliant simple to use Wiki.
 • kronolith2 — Calendar component for Horde Framework.
 • londonlaw — London law game.
 • nag2 — Task list component for Horde Framework.
 • stopmotion — Program for creating stop motion animations.
 • switchconf — Switch between system configuration sets.
 • unison2.9.1 — File-synchronisation tool for Unix and Windows.
 • weechat — Fast, light and extensible IRC client.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 2 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 219 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Pakiety usunięte. W ostatnich tygodniach z archiwum Debiana usunięto 6 pakietów:

 • vreng — Virtual Reality Engine
  Bug#279817: Request of QA; Buggy and outdated
 • openwebmail — WebMail based on Neomail
  Bug#301561: Request of QA; Riddled with security holes, alternatives exist
 • libmrproject — MrProject Engine library
  Bug#305033: Request of QA; Redundant library incorporated in 'planner’
 • xmgr — An XY plotting tool
  Bug#307362: Request of Maintainer; Outdated, dead upstream
 • animals-game — Simple animals guessing game
  Bug#307542: Request of Maintainer; Duplicate of animals
 • smurf — SoundFont editor for Linux / *nix
  Bug#305874: Request of Maintainer; Orphaned upstream, functionality absorbed by swami

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Jacek Politowski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →