W tym roku wyjątkowo dużo miejsca w mediach poświęcono nowej maturze. Pisano, jak trudne są egzaminy z matematyki, że wszystko jest łatwe, że wszystko jest zbyt trudne… Nie znalazłem za to w prasie tekstu poświęconego maturze z informatyki. Tymczasem dziś dostaliśmy sygnał, że mimo możliwości wyboru wolnego oprogramowania przy zdawaniu matury, użytkownicy Linuksa nie mieli równych szans. Pełen list publikuję poniżej.

Temat: Matura pod Linuksem - kompromitacja CKE
Data: Fri, 13 May 2005 00:25:03 +0000

Witam!

Piszę w sprawie niezwykle ważniej, przynajmniej dla ok. 5000 osób w Polsce, które zdawały maturę z informatyki w tym roku. Po okresie euforii wywołanej nową maturą należy przejści do podsumowania, niestety smutnego. Lista zarzutów jest długa, ograniczę się do tych, które są związane z tematyką tego serwisu. Linux na maturze - to dopiero było zdziwienie, okazało się, że w CKE są ludzie, którzy nie są uprzedzeni i chcą zrobić coś dl polskiej edukacji informatycznej. Nic bardziej błędnego. Linux pojawił się prawdopodobnie, bo jest "trendy", sprawia wrażenie egalitarnego podejścia i sam napis "Linux z KDE" robi wrażenie na laikach. Dla ludzi, którzy wybrali ten system, przygotowania do matury były okresem niepewności. Sam byłem swiadkiem, jak nakłaniano jednego maturzystę do zmiany systemu na produkt MS, ponieważ nie ma ludzi kompetentnych, by zainstalować system, a poza tym nie ma pieniędzy. Kiedy system został szczęśliwie zainstalowany (dzień przed maturą), okazało się, że kompletnie nic nie działa. Pakiet GCC został zainstalowany nieprawidłowo i nie było g++, pomimo, że zadeklarowany na maturze język był językiem C++. Adabas nie został zainstalowany w ogóle! Uczeń musiał sporządzić listę niedziałających rzeczy i na podstawie niej próbowano podejmować interwencje w OKE. W dniu matury okazało się, że uczeń będzie pisał maturę bez Adabas. Wiązało się to z utratą 20 punktów na 100, ponieważ jedno z zadań dotyczyło relacyjnych baz danych. OKE usprawiedliwiało się, że nie będzie Adabasa, bo nie ma go w liście programów ogłoszonej przez CKE. A przecież jest Staroffice, z którym Adabas jest dostarczany. Wygląda na to, że nie spróbowano nawet rozwiązać zadań maturalnych we wszystkich dostępnych środowiskach. Szczytem jest już to, że wyniki poprawnie rozwiązanych zadań nie mieściły się na dostarczonych dyskietkach. Najgorsze scenariusze ziściły się 🙁

Oto lista niektórych stron, które powstały w wyniku wspólnej inicjatywy osób zdających informatykę, w tym uczestników Olimpiady Informatycznej. Znajdują się tam wypowiedzi uczniów i nauczycieli, a także szersza lista zarzutów.

http://dexterman.risp.pl/matura/index.php
http://maturzysci05.neostrada.pl/
http://matura2005.cogia.net/
http://dzioorkacz.piwko.pl/list.html

Arkusze egzaminacyjne dostępne są na stronie: http://www.cke.edu.pl

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź,

Nie są to dobre informacje dla maturzystów, którzy mimo iż opanowali więcej, niż przewiduje standardowy program nauczania informatyki, to w rzeczywistości szansę uzyskać mniej punktów niż osoba idąca programowym minimum. Postaramy się wyjaśnić tę sprawę i nie dopuścić do powtórzenia podobnej sytuacji w przyszłych latach.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →