Wczoraj opublikowano nową, oznaczoną numerem 0.3.0, wersję programu Gungirl Sequencer – prostej aplikacji pozwalającej na składanie ścieżek dźwiękowych z sampli. Według twórcy ma ona stanowić jedynie zabawkę przeznaczoną dla osób zaczynających tworzenie muzyki na komputerze. Mimo to Gungirl Sequencer wart jest uwagi – Linux oferuje bowiem zdecydowanie zbyt mało odpowiedników programów typu Acid oraz Magix Music Maker. Nowa wersja aplikacji ma sporą szansę uzupełnić te braki.

Niewątpliwym atutem Gungirl Sequencera jest jego intuicyjność, dobra dokumentacja i wieloplatformowość. Program działa nie tylko w Linuksie, ale również w systemie Windows. Instalacja nie sprawia problemu – oprócz kodu źródłowego dostępne są binaria (te dla Linuksa wymagają jedynie bibliotek GTK+). Również praca z aplikacją nie jest kłopotliwa. Sample przeciągane są na poszczególne ścieżki przy pomocy myszy, a kliknięcie na strzałce widocznej w narożu bloków reprezentujących próbki otwiera dostęp do wszystkich (niestety nielicznych) funkcji edycyjnych.
Pod względem zastosowanych technologii Gungirl Sequencer prezentuje się bardzo skromnie. Współpracuje on jedynie ze sterownikami OSS, brakuje natomiast wsparcia dla serwera JACK, obsługi MIDI i wtyczek LADSPA. Nie ma również opcji pozwalających na edycję sampli (poza funkcją timestretching, dostosowującą próbki do tempa kompozycji). Usprawiedliwia to jednak przeznaczenie programu, który nie jest przecież skierowany do osób poważnie myślących o pracy z dźwiękiem.
Z punktu widzenia początkującego użytkownika Gungirl Sequencer wydaje się być całkiem przydatną aplikacją. Szkoda, że brakuje w nim funkcji umożliwiającej wstawianie znaczników i punktów, do których doklejane są sample. Zamiast tego program pozwala na definiowanie tempa nagrania, a wstawiane próbki wyrównywane są do początków kolejnych taktów. W efekcie Gungirl Sequencer wybornie współpracuje z bankami sampli dostarczanymi wraz z komercyjnymi aplikacjami tego typu. Możliwe jest bezproblemowe wykorzystanie chociażby kolekcji Sound Pool rozprowadzanych przez firmę Magix. Większe problemy pojawiają się w przypadku korzystania z własnych sampli – wtedy konieczne jest wykorzystanie funkcji kontrolującej tempo próbki, dostępnej na szczęście w programie (okno Trimmer).
Pakiety z programem Gungirl Sequencer dostępne są na stronie domowej aplikacji. Zrzuty ekranowe aplikacji można obejrzeć tutaj.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Paweł Wolniewicz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →