Od redakcji: poniżej zamieszczamy informację, jaką przysłała nam redakcja Linux Magazine. Część naszych redaktorów ma już najnowszy numer pisma, więc pewnie niedługo ukaże się pełna recenzja, acz jeśli któryś z czytelników ma ochotę podzielić się wrażeniami, to można pisać na adres 7thguard@7thguard.net.

Do sprzedaży trafił numer 16 Linux Magazine (maj 2005). Tematem przewodnim tego numeru są systemy wirtualne i emulatory. Zaczynamy od przyjrzenia się programom Wine, Crossover Office i Cedega, które pozwalają uruchamiać na Linuksie (i nie tylko) oprogramowanie napisane dla Microsoft Windows. W tekście poświęconym VMware Workstation 4.5.2, pokazujemy jak zainstalować i uruchomić różne systemy operacyjne. Z kolei miłośnikom systemu Mac OS polecamy artykuł dotyczący uruchamiania go na Linuksie – na architekturze PowerPC za pomocą Mac-On-Linux, oraz na zwykłym PC za pomocą oprogramowania PearPC – wciąż rozwijanego, ale już oferującego zadziwiająco wiele. Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o sztandarowym linuksowym rozwiązaniu typu „system w systemie”: User Mode Linux (UML). Całość kończy opis całkowicie otwartego emulatora architektury x86, Bochs.
Szczególnej uwadze polecamy również następujące teksty:
– GIMP a czarno-białe zdjęcia: Zdjęcia czarno-białe mają swój nieodparty urok, który widać zwłaszcza dziś, w dobie rozkwitu fotografii cyfrowej. Robert Urbański, znany fotografik i redaktor miesięczników „Foto” i „Fotografia cyfrowa” pokazuje różne metody konwersji zdjęć kolorowych do postaci czarno-białej za pomocą GIMP-a.
– Apt i RPM: Korzystanie ze znakomitego systemu zarządzania pakietami, Apt, nie ogranicza się do Debiana i pochodnych dystrybucji opartych na dpkg. W artykule pokażemy, jak korzystać z Apta w typowych dystrybucjach rpm-owych, takich jak Fedora, Suse czy Mandrake.
– Różne oblicza Linuksa: Linuksa można wykorzystać na wiele sposobów – ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia i możliwości. W pierwszym artykule z cyklu „Oblicza Linuksa” prezentujemy stworzony niskim nakładem pracy wydajny klaster służący do przetwarzania danych (np. kodowania plików audio/video).
– Technika jądrowa: W kolejnym odcinku „Techniki jądrowej”, cyklu przeznaczonego dla osób chcących zapoznać się z budową i hakowaniem jądra, przedstawiamy mechanizmy obsługi sprzętu w jądrze 2.6, skupiając się na urządzeniach PCI.
Ponadto w numerze bieżącym:
– Nowości – wywiad: Rozmowa z Jean-Jacquesem Apkarianem oraz Arturem Głogowskim z LX Polska
– Nowości – listy: Listy od Czytelników
– Temat Numeru: Systemy wirtualne
– Temat Numeru: Wine, Crossover Office, Cedega
– Temat Numeru: VMWare Workstation 4.5.2 dla Linuksa
– Temat Numeru: Uruchamianie Mac OS X pod Linuksem
– Temat Numeru: Linux w Linuksie: User Mode Linux
– Temat Numeru: Bochs: otwarty emulator x86
– Raport: Przegląd książek
– Raport: Bluefish
– Raport: Zope X3.0
– Raport: Linksys Broadband Firewall Router
– Raport: Linksys Wireless-G Internet Video Camera
– Raport: Plustek Opticslim 1200
– Raport: Sangoma AFT A102
– Raport: Sparc i Linux
– Know How: System anonimowego przekazywania poczty Mixmaster
– Know How: GIMP i zdjęcia czarno-białe
– Know How: Apt i RPM
– Know How: Technika jądrowa
– SysAdmin: Z poradnika administratora: kopie zapasowe
– SysAdmin: Warsztat: Identd
– SysAdmin: Knockd: dodatkowa warstwa bezpieczeństwa
– SysAdmin: Oblicza Linuksa: budujemy klaster
– SysAdmin: Wysoka dostępność VPN
– Programowanie: Perl: odpluskiwanie
– Linux User: KTools: Basket
– Linux User: DesTOPia: WMI
– Linux User: KoolDock i KXDocker
– Linux User: KDE Image Menu (KIM)
– Linux User: Wiersz poleceń: przeglądarki
– Społeczność: Relacja z FOSDEM 2005
– Społeczność: Relacja z Linux World w Bostonie
– Społeczność: Rozmowa z Mariuszem Mazurem
– Społeczność: Świat GNU
– Społeczność: Alrauna – Wolne Oprogramowanie w edukacji
Pełny spis treści LM 16 znajduje się tutaj
*Plyta DVD-ROM – Suse Linux 9.2 Professional
Jako jedyne czasopismo w Polsce Linux Magazine proponuje swoim Czytelnikom płytę DVD z pełną, komercyjną wersją systemu Suse Linux 9.2 Professional o wartości 270 zł. Suse Linux Professional to flagowy produkt firmy Suse Linux/Novell. Na specjalnie przygotowanej, dwuwarstwowej płycie DVD, znajduje się ponad 7,5 GB danych! Użytkowników architektury AMD64 ucieszy fakt, że specjalnie dla nich zamieściliśmy również wersję Suse 9.2. przeznaczoną dla tej architektury.
System Suse Linux 9.2 Professional zawiera środowiska KDE 3.3.4 i Gnome 2.6. Zawarto także pakiet OpenOffice.org 1.1.3, a także TextMaker i PlanMaker. Znajdziemy tutaj także narzędzia graficzne takie jak Gimp 2, program do grafiki wektorowej Inkscape oraz narzędzie do rysowania dla dzieci Tux Paint. Są tu różne przeglądarki, Opera, Konqueror, Epiphany, Mozilla i Firefox; można także wybrać spośród wielu popularnych klientów poczty, takich jak Evolution, KMail i Thunderbird, nie mówiąc o klientach tekstowych takich jak Mutt i Pine.
Zapraszamy do lektury!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Linux Magazine.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →