Jak już odnotowaliśmy w „krótkich”, Opera Software oficjalnie zaprezentowała przeglądarkę Opera 8 dostępną na platformy Windows, Linux, FreeBSD oraz Solaris. Dla użytkowników systemu Mac OS X dostępna jest pierwsza publiczna beta Opery 8.

Opera 8 zawiera szereg nowych funkcji. Przeprojektowano interfejs użytkownika. Jest on obecnie zdecydowanie bardziej intuicyjny i przejrzystszy. Co najważniejsze, użytkownicy nie muszą pobierać dodatkowych rozszerzeń, aby mieć dostęp do szerokiego spektrum funkcjonalności. Zaawansowane funkcje pozostają wbudowane w przeglądarkę i mogą być w łatwy sposób aktywowane.

Nowa funkcjonalność dopasowywania strony do szerokości okna eliminuje konieczność korzystania z poziomych pasków przewijania bez względu na wymiary ekranu.

Jedną z najbardziej wartościowych technologii wbudowanych w „Ósemkę” jest obsługa głosu pozwalająca użytkownikom sterować przeglądarką przy pomocy głosu, jak również umożliwia odczyt treści stron. Niestety obsługa głosu jest w tej chwili dostępna tylko dla użytkowników systemu Windows 2000/XP.

Opera 8 jest również pierwszą przeglądarką, która standardowo zaoferuje obsługę SVG 1.1 Tiny (Scalable Vector Graphics). SVG to ustandaryzowany język opisu dwuwymiarowej grafiki wektorowej. Ideą jego powstania było stworzenie języka definiującego grafikę, podobnie jak HTML opisuje tekst.

Gmail jest teraz w pełni obsługiwany przez Operę dzięki wbudowaniu wsparcia dla XmlHttpRequest.

Opera 8 również w unikalny sposób radzi sobie z problemem luki w obsłudze standardu IDN. Korzysta ona z tzw. białej listy bezpiecznych domen głównych, która obecnie zawiera następujące domeny: .no, .jp, .de, .se, .kr, .tw, .cn, .at, .dk, .ch, oraz .li. Adresy stron, których domeny nie są na tej białej liście będą wyświetlane w postaci zakodowanej (w formacie IDN) w pasku adresu. Biała lista jest automatycznie aktualizowana w momencie sprawdzania przez Operę dostępności nowej wersji.

Teraz przy połączeniu szyfrowanym na pasku adresu, tuż obok ikony kłódki wskazującej poziom zabezpieczeń na witrynie, Opera wyświetla informacje o zabezpieczeniach. To pozwala lepiej zabezpieczyć użytkowników Opery 8 przed atakami typu phishing. Automatyczne cotygodniowe sprawdzanie dostępności aktualizacji zabezpieczeń to także nowa funkcja.

Inną mniej znaną możliwością Opery jest korzystanie z wyszukiwarek internetowych (np. Google) bez konieczności przechodzenia na ich strony WWW bezpośrednio z paska adresu korzystając ze słów kluczowych. Np. wpisanie „g Opera” rozpoczyna wyszukiwanie słowa „Opera” za pomocą Google.

Pełna lista funkcji dostępna na stronie producenta, tam też można znaleźć listę zmian, tekst o bezpieczeństwie Opery oraz samą przeglądarkę.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: quiris.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →