Mitchell Kapor, Lawrence Lessig, Tim O’Reilly, Bruce Perens, Eric Raymond i Richard Stallman (oraz wiele innych osób) podpisali się pod protestem, w którym wzywają do bojkotu nowych zasad obowiązujących przy tworzeniu standardów przez organizację OASIS. O co poszło?

Ponad trzy lata temu World Wide Web Consortium próbowało wprowadzić zasady, zgodnie z którymi standardy tworzone przez tę organizację mogłyby zawierać opatentowaną tzw. własność intelektualną partycypujących korporacji. Wywołało to falę protestów, gdyż sporo osób obawiało się, że dojdzie do sytuacji, w której takie standardy obowiązywałyby wszędzie, ale zgodne z nimi byłyby tylko firmy, które zawarły ze sobą nawzajem odpowiednie umowy. Taki de facto monopol miałby tragiczne skutki dla rynku informatycznego, gdyż kilka firm decydowałoby o dostępie do najważniejszego obecnie medium, czyli Internetu, tym samym mając możliwość blokowania jakichkolwiek nowych graczy.
Wczoraj Larry Rosen wysłał, sygnowany przez wiele znanych w środowisku Open Source osobistości, list wzywający do bojkotu nowych poglądów na kwestie własności intelektualnej, które od połowy kwietnia mają obowiązywać w OASIS. Patrick Gannon, CEO tej organizacji, twierdzi, że taka reakcja jest przesadzona i że nowe zasady wymagają, by opatentowane technologie, stosowane w ustanawianych przez OASIS standardach, były zwolnione z jakichkolwiek opłat licencyjnych. Bruce Perens odpowiada, że i owszem, nowe zasady przewidują możliwość stosowania zwolnionej z opłat licencyjnych własności intelektualnej, ale jest to opcja drugorzędna i nikt nie broni członkom organizacji umieszczać w nowych standardach rozwiązań, za które mogą oni wymagać opłat. Na dodatek Perens zarzuca członkom OASIS (m.in. IBM, Oracle, Sun), że, po wprowadzeniu w W3C zasad zabraniających stosowania licencjonowanych technologii, przenieśli oni swoje zainteresowanie z tej drugiej organizacji na tę pierwszą.
Na razie nie mamy żadnych informacji o tym, by któryś z większych członków OASIS skomentował całą sytuację.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mmazur.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →