Jak co tydzień zespół tłumaczy zaprasza do lektury kolejnej garstki wiadomości ze świata Debiana.

Witaj w ósmym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Manoj Srivastava poinformował, iż został tylko tydzień na nominację w nachodzących wyborach na lidera projektu. Aby realizować przyznawanie standardów międzynarodowych, LSB została przyjęta do ISO/IEEE.
Tłumaczenie szablonów Debconf. Christian Perrier poinformował o aktualnym stanie tłumaczeń szablonów debconf w Debianie. Większość szablonów jest obecnie obsługiwana za pomocą narzędzi zawartych w pakiecie po-debconf, które znacznie ułatwiają obsługę tłumaczeń. Obecnie jedynie 102 pakiety nie korzystają z tego narzędzia. Christian planuje rozpocząć przesył pakietów do archiwum w wersjach stworzonych bez udziału opiekunów z dodanym wsparciem dla tego mechanizmu tłumaczeń. Lucas Wall stworzył stronę opisującą stan tych pakietów.
Odnalazł się autor Morii. Robert Koeneke, autor Morii (gry typu Roguelike) skontaktował się z listą debian-devel i był zaskoczony, że ludzie wciąż grają w grę, którą zaczął tworzyć 20 lat temu. Robert zamierza teraz zmienić jej licencję na GNU GPL, co pomogłoby przenieść Morię, Angband i ich pochodne do głównego archiwum.
Zadania i zakres odpowiedzialności zespołu FTPmaster. Matthew Garrett napisał wyjaśnienie czym zajmują się członkowie zespołu FTPmaster, będące pierwszym z cyklu artykułów na temat różnych zespołów funkcjonujących w Debianie. Grupa ta zarządza archiwum master, dodaje i usuwa z niego pakiety oraz współpracuje z opiekunami wydania aby upewnić się, czy pliki w archiwum zajmują właściwe miejsce. Zespół napisał i opiekuje się skryptami, które znacznie automatyzują ten proces. Zajmują się oni tylko głównym archiwum – sieć serwerów lustrzanych jest pod opieką osobnego zespołu.
Popsute zależności w dystrybucji niestabilnej. Dan Jacobson zastanawiał się nad popsutymi zależnościami, które zauważa co jakiś czas. Colin Watson odpowiedział, że jest to problem, który ma rozwiązywać dystrybucja testowa. Goswin Brederlow wyjaśnił, że jest to spowodowane ściśle wersjonowanymi zależnościami od pakietów binary-all.
Weryfikacja archiwum dla Sarge? Andreas Barth wspomniał o szansie na zaktualizowanie apt w Sarge. W związku z tym rozesłano prośbę o pomoc skierowaną do deweloperów, którzy są zainteresowani automatyczną weryfikacją archiwum w nadchodzącym wydaniu. Aby to osiągnąć, Florian Weimer stworzył szczegółową informację dotyczącą stanu tego przedsięwzięcia.
Automatyczne określanie zależności. Joel Aelwyn zaproponował zaimplementowanie mechanizmu dh_devincludes, który określałby odpowiednie zależności od bibliotek deweloperskich dla danego pakietu w czasie jego budowania. Zastanawiał się, czy potrzebne jest specjalne traktowanie wersjonowanych zależności i czy wspierane powinny być języki inne niż C.
Wyłączanie architektur? W odpowiedzi na błędy występujące podczas budowania na niektórych architekturach spowodowanych brakiem miejsca na dysku szybko zasugerowano wyłączenie tych architektur z procesu wydania. Goswin Brederlow zapewnił, iż podczas procesu przenoszenia oprogramowania na inne architektury wykryto i poprawiono kilka błędów, natomiast Steve Langasek objaśnił to zagadnienie szczegółowo i spytał w którym dokładnie momencie Debian tracił czas.
Nowy mplayer dla Debiana. Andrea Mennucc poinformował o przesłaniu pakietów z mplayer-em do archiwum. Pakiety te powinny spełniać wymagania Debiana. W przeciągu ostatnich miesiący deweloperzy oprogramowania rozstrzygnęli kwestie związane z licencjonowaniem programu. Z powodu kłopotów prawnych, z pakietu Debiana usunięto także wsparcie dla DeCSS.
Potencjalne problemy z licencją PHP. Martin 'Joey’ Schulze powołał się na fragment licencji PHP i zastanawiał się czy Debian może przy nazywaniu własnych pakietów wykorzystać nazwy używane już przez deweloperów tego oprogramowania. MJ Ray zauważył, iż przytoczone zdanie odnosi się do PHP4 i stwierdził, że nie zabrania na kontynuację nazewnictwa pakietów PHP. Jednak Steve Langasek wyjaśnił, że tak naprawdę Debian nie otrzymał na to pozwolenia.
Debian na konferencjach. Projekt Debiana poinformował o prezentacji na siedmiu konferencjach i wystawach: CONSOL w Meksyku (22 – 25 lutego), FOSDEM w Brukseli, Belgia (26 – 27 lutego), Asia Open Source Software Symposium w Pekinie, Chiny (28 lutego – 4 marca), Chemnitzer Linux-Tage w Chemnitz, Niemcy (5 – 6 marca), CeBIT w Hanowerze, Niemcy (10 – 16 marca), i IT/Linux Days w Lörrach, Niemcy (11 – 14 marca). Odbędzie się również kilka wykładów związanych z Debianem.
Wykresy stanu pakietów Debiana. Wouter Verhelst zastanawiał się czy w dalszym ciągu tworzyć wykresy opisujące stan pakietów. Obecnie istnieje wykres dla adresów poczty elektronicznej każdego dewelopera, który pokazuje rozwój ilości pakietów, błędów oraz średniej liczby błędów przypadającej na pakiet, np. dla grupy zapewniania jakości (QA).
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • DSA 683: postgresql — Arbitrary code execution.
  • DSA 684: typespeed — Arbitrary group games code execution.
  • DSA 685: emacs21 — Arbitrary code execution.
  • DSA 686: gftp — Directory traversal vulnerability.
  • DSA 687: bidwatcher — Format string vulnerability.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

  • capiutils — Utilities for CAPI-capable ISDN cards.
  • doodled — Desktop search engine (daemon).
  • mpich-bin — MPI parallel computing system implementation.
  • mpich-mpd-bin — MPI parallel computing system implementation, MPD version.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Marcin 'golish’ Goliszewski, Marcin Paweł Kobierzycki.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: golish.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →