Na zakończonej kilka dni temu konferencji LinuxWorld wiele firm ogłosiło swoje plany związane z Linuksem i ogólnie pojętym Open Source. Poniżej prezentujemy najciekawsze, naszym zdaniem, informacje związane z ofertą firmy Novell.

Firmy IBM i Novell poinformowały, że system SUSE LINUX Enterprise Server 9 pracujący na serwerach linii IBM eServer uzyskał certyfikat Common Criteria (ISO/IEC 15408) CAPP/EAL4+, wydany przez federalne biuro ds. bezpieczeństwa informacji (BSI) w Niemczech oraz certyfikat zgodności ze standardem COE (Common Operating Environment) Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Pierwszy certyfikat zapewnia otwarte drzwi przy wdrożeniach systemu w instytucjach rządowych na całym świecie, drugi natomiast potwierdza przydatność SLES 9 dla wojskowych systemów informatycznych w USA. Na dodatek pakiet mySAP Business Suite uzyskał certyfikat zgodności z serwerową linią dystrybucji Suse. Innymi słowy Linux doczekał się oficjalnych papierków stwierdzających, że nadaje się do zastosowania w systemach z najwyższej półki.
Dodatkowo Novell poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży pakietu Novell Open Enterprise Server, który ma być połączeniem najlepszych cech systemów NetWare oraz SUSE LINUX Enterprise Server.
Na koniec warto poinformować o powstaniu kolejnego systemu pracy grupowej. Hula, bo o nim mowa, to obecnie ponad 200 000 linii kodu źródłowego (licencje LGPL i Mozilla Public License) opartego na pakiecie Novell NetMail, z którego korzysta ponad 4 miliony użytkowników. Póki co Hula oferuje standardową funkcjonalność tego typu oprogramowania, czyli zarządzanie pocztą elektroniczną, kalendarzami i książkami adresowymi, ale Novell liczy na to, że programiści z całego świata wprowadzą do pakietu wiele innowacyjnych rozwiązań i postarają się o zapewnienie jak największej ilości wdrożeń.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mmazur.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →