Na stronach NetBSD dostępny jest już raport ze spotkania podsumowującego działalność NetBSD Foundation w roku 2004. Dokument jest dość długi, ale każdy zainteresowany tym, co planują deweloperzy powinien się z raportem zapoznać. Prócz świetlanych planów podano też też piknatniejsze informacje: czyli to, co działa źle lub co się nie udało 🙂

Wybrane, najbardziej rzucające się w oczy zmiany:

  • nowy, lepszy system plików (sądząc z opisu, ma być to filesystem idealny 🙂
  • scheduler (lub wersja schedulera?) oferująca wsparcie dla aplikacji czasu rzeczywistego
  • dalsze usprawnienia w obsłudze sieci (ECN, SACK, wielokrotne domyślne trasy itd). Część tej funkcjonalności powstała już w ramach projektu KAME, więc użytkownicy NetBSD nie powinni czekać zbyt długo. Wspomniano też o lepszym firewallu – czyżby ipfilter miał zostać oficjalnie zastąpiony czymś skuteczniejszym? (packet filter jest od pewnego czasu dostępny dla NetBSD).
  • lepsza obsługa ACPI

Dodatkowo, wśród spraw organizacyjnych zapowiedziano:

  • zwiększenie częstotliwości wydań i ulepszenie mechanizmu dystrubucji ukatualnień związanych z bezpieczeństwem. Zwrócono przy tym uwagę na to, że wydanie wersji 2.0 trwało już zbyt długo.
  • zmniejszenie ilości otwartych zgłoszeń w bazie błędów (obecnie jest to nieco ponad 12% o statusie 'otwarty’)
  • przybliżone terminy wydzielenia gałęzi 3.0 oraz zaprzestania wsparcia dla gałęzi 1.6

Cała lista jest wielokrotnie dłuższa, lepiej opisana i naprawdę zachęcam do lektury. Moze ona dostarczyć naprawdę wielu informacji na temat obecnych i planowanych możliwości systemu oraz ukazać, jak wyglądają prace nad jego rozwojem.

Wygląda na to, że NetBSD Foundation pragnie zmienić troszkę obraz systemu w oczach użytkowników – z „systemu dla wszystkich urządzeń” (co jest postrzegane dość często w krzywdzący i fałszywy sposób, czyli „skoro coś jest od wszystkiego, to jest do niczego”) i zwrócić uwagę na inną, silną stronę NetBSD – spójność kodu, jego jakość i planowy, „stateczny” rozwój.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: aniou.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →