Zza kioskowych szyb wygląda już pingwinek siedzący przy laptopie – znak, że pojawił się już lutowy numer miesięcznika Linux+. Temat okładki – „Programowanie łatwiejsze niż przypuszczasz”. Na dołączonych dwóch krążkach DVD – m.in. pełne Gentoo 2004.3, Linux+ Live, FreeSBIE, Games Knoppix, Damm Small Linux oraz kilka garści oprogramowania.

Pierwsze strony numeru są poświęcone tradycyjnie zawartości dołączonych płyt. Jest to skrótowy opis najważniejszych programów na krążkach – w tym wypadku kilku dystrybucji Linuksa oraz FreeSBIE – BSD Live, Firefoksa i Thinderbirda, grze Dominions itp.

Kilka kolejnych stron to wiadomości przemieszane z dłuższą publicystyką – poza skrótowymi informacjami ze świata Linuksa i wolnego oprogramowania, możemy przeczytać teksty o otwartym Solarisie, standardach unijnych, opis problemów związanych z plikami nagłówkowymi kernela (i pracy włożonej przez jednego z naszych autorów, Mariusza Mazura, w ich uporządkowanie), opis problemów związanych z przygotowaniem GNU/Debiana na AMD64…

Po zakończeniu części „niusowej”, od razu przechodzimy do tematu numeru – wprowadza nas do niego Marek Sawerwain, który pokazuje krok po kroku tworzenie krótkiego programu z pomocą pakietu KDevelop. Z tekstu powinni skorzystać ci, dla których programowanie w środowisku graficznym kojarzyło się z czarną magią i tysiącami problemów.

Programistom, zwłaszcza tworzącym dla urządzeń przenośnych lub wolniejszych komputerów, wiedza o kompilacji skrośnej (cross-compilation) jest niezbędna do komfortowej pracy. Dzięki tej technice, program dla Zaurusa można kompilować na dowolnej, zwykle szybszej, maszynie desktopowej. Właśnie tej tematyce poświęcony jest artykuł „Scratchbox – narzędzie do kompilacji skrośnej”.

Ostatnim tekstem dla programistów jest artykuł o zmianie rozdzielczości ekranu przy pomocy rozszerzenia RandR.

Jak zwykle duża część numeru jest opisem rozmaitego oprogramowania – w najnowszym Linux+ można znaleźć m.in. dość dokładny opis MultiSynca (oprogramowanie synchronizujące urządzenie przenośne – PDA, komórkę itp) z desktopem, Nicotine – klienta sieci p2p Soulseek, Krusadera (menadżer plików dla KDE), GFSGL – oprogramowania ułatwiającego instalowanie i uruchamianie gier (w tym tych korzystających z wine i Cedegi), komercyjnej, strategicznej grze fantasy Dominions II, wreszcie – dość dokładny opis GRUBa oraz jego konfiguracji.

Dwa kolejne teksty przeznaczone są dla osób bardziej początkujących – są to bowiem „Sztuczki i kruczki” – garść krótkich porad dla Linuksowców oraz „Kamery internetowe pod Linuksem”. Na zakończenie – niestety, trochę pobieżny opis laptopa IBM ThinkPad T41 oraz dystrybucji Novell Linux Desktop 9.

Tradycyjnie już muszę ponarzekać na cenę – blisko 30 zł to jednak całkiem sporo w naszym kraju. Zdaję sobie sprawę z niewielkiego, w porównaniu z „masowymi” miesięcznikami, nakładu – jednak mimo wszystko może być ona przeszkodą dla wielu zainteresowanych tematyką. No i, jak co miesiąc, dużym problemem jest odklejenie płyt DVD w taki sposób, żeby nie uszkodzić artykułu po drugiej stronie.

Zainteresowanych tradycyjnie zapraszam do kiosków, mniej zainteresowanych – do lektury omówień kolejnych numerów.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →