Po typowych programach biurowych, takich jak: Firefox, którego wersję 1.0 pobrano z sieci już ponad 13 mln. razy i Thunderbird, w przypadku którego trwają właśnie prace nad dodaniem kalendarza, kolejnym dużym krokiem na drodze do powszechnego stosowania Wolnego Oprogramowania stanie się zapewne pakiet biurowy OpenOffice.org w wersji 2.0.

Wiadomo już, że wersja beta wspomnianego pakietu zostanie udostępniona w styczniu 2005 r. W pierwszej połowie marca, ukaże się jeszcze OOo 1.1.5, a niedługo potem, tj. wiosną, będzie można pobrać najnowszy, stabilny pakiet biurowy OOo 2.0.
Do tego czasu, co dwa tygodnie, publikowane będą kolejne prace programistów rozwijających poszczególne elementy wchodzące w skład OpenOffice.org. Na tym etapie, choć także później, bardzo duże znaczenie ma testowanie oprogramowania przez użytkowników i zgłaszanie developerom wszelkich uwag związanych z jego złym działaniem.
Wszystkie nowości, które znajdą się w wersji 2.0, zostały wyszczególnione na stronie Guide to New Features. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: poprawienie importu i eksportu dokumentów stworzonych w MS Office oraz dodanie nowego programu OpenOffice Base zawierającego relacyjną bazę danych. Jest nią, oparta na javie oraz licencji z rodziny BSD, baza danych Hypersonic SQL. Zgodnie z założeniem developerów ma być ona szybka i nieduża. Inną bardzo ważną zmianą jest dostosowanie formatów plików do nowego standardu Unii Europejskiej, co oznacza, że dokumenty zapisywane będą w formacie OASIS, czyli standardowej wersji XML. Jednak dotychczasowe formaty stosowane w OpenOffice.org będą nadal obsługiwane. Znacznie zmieni się wygląd zewnętrzny, który będzie teraz spójny z wyglądem pulpitu.
Źródło:
The Inquirer
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →