Oto kolejny odcinek wiadomości ze świata Debiana. Tym razem możemy dalej śledzić stan przygotować do wydania Sarge oraz przyjrzeć się dwóm adaptacjom Debiana, w których zaszły ostatnio znaczące zmiany.
Zapraszam do lektury.

Witaj w pięćdziesiątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem.
Centrum komputerowe Oxford University zakończy przenoszenie swojego zaplecza bazodanowego na PostgreSQL działającego pod kontrolą systemu Debian w przyszłym roku. Następna aktualizacja dystrybucji stabilnej jest przygotowywana i spodziewana przed Sylwestrem. Tym z Was, którzy obchodzą Boże Narodzenie, chcielibyśmy życzyć Wesołych Świąt.
Nowości dotyczące postępów w procesie wydania Sarge. Andreas Barth podesłał nowe informacje na temat postępów w procesie wydania Debiana 3.1. Poinformował, że GNOME 2.8 zostało dodane do Sarge oraz że aktualizacja jądra przez nieuwagę jest niezgodna ze swoim poprzednikiem. Opiekunowie KDE przedstawili plan dodania KDE 3.3 do dystrybucji testowej, który spełnia oczekiwania zespołu odpowiedzialnego za wydanie.
Debian GNU/Hurd wspiera duże partycje. Najnowsza wersja pakietu hurd zawiera łatkę autorstwa Ognyana Kuleva, dzięki której na systemach 32-bitowych wspierane są partycje ext2 większe niż 2 GB. Artykuł w serwisie Kerneltrap podaje więcej szczegółów na temat historii i implementacji tej łatki. Przez ostatnie lata stawało się to coraz bardziej denerwującym ograniczeniem systemu GNU/Hurd. Ta zmiana to kamień milowy dla adaptacji Debiana na system GNU/Hurd i jest ona zgodna z oczekiwaniami użytkowników.
Pakietowanie Katie Suite. Andreas Barth poinformował, że zainstalował DAK (Debian Archive Kit) na volatile.debian.net. Instalacja pakietów przygotowanych przez Jörga Jasperta przebiegła całkiem bezproblemowo. Zintegrowała ona poprawną obsługę NEW oraz miejsce na kilka stadiów, dając możliwość przeglądu przed ich włączeniem.
Debian na AMD64. Ladislav Bodnar przyjrzał się nieoficjalnej adaptacji Debiana na architekturę AMD64. Zauważył, że prawie całe Wolne Oprogramowanie, którego używa, jest już w archiwum ze znaczącym wyjątkiem, jakim jest OpenOffice.org. Przedyskutował użycie środowiska chroot na i386 w celu uruchamiania starszego oprogramowania 32-bitowego oraz opisał instalator jako „raczej jednostajny” (w pozytywnym sensie tego słowa).
Standardowe narzędzie CDD? Sergio Talens-Oliag ukończył propozycję narzędzia, którego mogliby używać deweloperzy specjalizowanych dystrybucji Debiana (Custom Debian Distributions – CDD). Chce on ustandaryzować sposoby, na które deweloperzy definiują swoje CDD oraz zapewnić narzędzia do dystrybucji, instalacji, aktualizacji i zarządzania specjalizowanym systemem. Komentarze powinny być wysyłane na listę dyskusyjną debian-custom.
Bezobsługowe instalacje Debiana. Carla Schroder podesłała drugą część swojego wprowadzenia do instalacji Debiana przy użyciu W Pełni Automatycznej Instalacji (Fully Automatic Installation – FAI). W pierwszej części omówiona została podstawowa konfiguracja serwera FAI dla Debiana, a druga wyjaśnia konfigurację instalacji klienckich – ustawienia serwera sieciowego, oprogramowanie, które zostanie zainstalowane oraz sposób uruchamiania klienta. Artykuł zakończony jest wnioskiem, że mimo, iż początkowa konfiguracja FAI może okazać się skomplikowana, to jest to metoda idealnie nadająca się dla sieci mieszanych, które zawierają różne rodzaje komputerów, a także, że po skonfigurowaniu instalacji klienckich, cały proces przebiega błyskawicznie.
Projekt Debian na FOSDEM? Wouter Verhelst poprosił o pomoc w zaprezentowaniu Debiana na przyszłorocznym FOSDEM (Europejskie Spotkanie Deweloperów Wolnego Oprogramowania i Open Source – Free and Open Source Developers European Meeting). Pokój deweloperów ma już zatwierdzonych pięć wykładów, ale potrzebnych jest więcej osób do obsługi stanowiska Debiana.
Stan adaptacji Debiana na AMD64. Z powodu przypadkowego ponownego przetworzenia starego listu, Martin Michlmayr oświadczył, że wszystkie problemy techniczne zostały rozwiązane oraz że adaptacja zostanie włączona do dystrybucji jak tylko zostaną rozwiązane problemy z serwerami lustrzanymi, co stanie się po wydaniu Sarge.
Tworzenie pakietów OSSP dla Debiana. Raphael Bossek zaproponował wspólny sposób tworzenia nazw dla oprogramowania pochodzącego od OSSP. Debian zawiera już pakiety i pliki z tymi samymi nazwami, a więc konflikty są nieuniknione. Zasadniczo zaproponował on użycie wspólnego prefiksu, co Piotr Roszatycki już zaimplementował.
Zgłaszanie błędów w Debianie czy na zewnątrz? Ian Wienand zastanawiał się gdzie powinien zgłosić błąd w pakiecie GNOME, skoro projekt GNOME również posiada system obsługi błędów. Paul Hampson odpowiedział i zapropował, aby zgłosić błąd do zewnętrznych deweloperów, a potem otworzyć błąd w systemie obsługi błędów Debiana powołując się na tamto zgłoszenie. Jednakże Thomas Bushnell wskazał, że normalną drogą byłoby zgłoszenie błędu w Debianie i pozostawienie decyzji o przekazaniu błędu do autorów programu opiekunowi pakietu.
Niemiecka wolna licencja na oprogramowanie. Martin Michlmayr poinformował, że został we wrześniu zapytany przez instytut badawczy w Niemczech o nową licencję na oprogramowanie. Jej autorzy chcą upewnić się, że jest ona zgodna zarówno z definicją Open Source, jak i z Wytycznymi Debiana dotyczącymi Wolnego Oprogramowania (DFSG) oraz szukają komentarzy, skoro licencja została już wydana.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 610: cscope — Insecure temporary file creation.
 • DSA 611: htget — Arbitrary code execution.
 • DSA 612: a2ps — Arbitrary code execution.
 • DSA 613: ethereal — Denial of service.
 • DSA 614: xzgv — Arbitrary code execution.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • aewan — Ascii-art Editor Without A Name.
 • ara-byte — CLI utility for searching the Debian package database.
 • fortunes-bg — Bulgarian data files for fortune.
 • gimp-ufraw — GIMP importer for raw images.
 • gpsd — GPS (Global Positioning System) service daemon.
 • henplus — JDBC SQL command line frontend with TAB-completion.
 • kmldonkey — KDE GUI for MLDonkey.
 • mail-notification — Mail notification in system tray.
 • mod-chroot-common — Run Apache in a secure chroot environment.
 • moniwiki — MoniWiki is yet another WikiEngine written in PHP.
 • ngspice — Mixed-level/mixed-signal circuit simulator.
 • uniconfd — Server that manages UniConf elements.
 • wsola — Allows one to speed/slow audio without altering its pitch.
 • zope-kupu — Cross-browser document-centric WYSIWYG editor for Zope.
 • zope-linguaplone — Multilingual and translation solution for Plone.
 • zsync — Client-side implementation of the rsync algorithm.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 1 pakiet. Poszukiwani są dla niego nowi opiekunowie. W sumie jest już 226 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Krzysztof dygi Szynter, Marcin 'golish’ Goliszewski, Bartosz Zapałowski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: golish.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →