Niemieccy podatnicy rozliczający się ze swoich podatków drogą elektroniczną korzystają z systemu ELSTER (Elektroniczne Zeznania Podatkowe), który pracuje już od pewnego czasu. System składa się z 3 elementów, tzn. z oprogramowania tworzącego trzy warstwy, i jest nie mniej ważny dla funkcjonowania państwa, jak nasz rodzimy system 'Płatnik’.

Pierwszą warstę stanowią aplikacje klienckie, czyli SDK albo API, które można zintegrować z każdym oprogramowaniem finansowo – księgowo – płacowym. Drugim składnikiem systemu jest oprogramowanie serwerowe wykorzystywane w dwóch farmach serwerów, tzw. miejscach czyszczenia danych, które znajdują się w Monachium i Diseldorfie. Trzecim i ostatnim elementem jest oprogramowanie używane w 16 Wojewódzkich Podatkowych Centrach Obliczeniowych.
Podatnicy rozliczający się z Urzędem Skarbowym otrzymują i korzystają z bezpłatnego (freeware) oprogramowania noszącego nazwę ElsterFormular, które umożliwia wypełnianie deklaracji podatkowych oraz przesyłanie danych za pośrednictwem SDK właściwego systemu ELSTER. W procesie tym wykorzystywane są podstawowe, centralne usługi systemu.
Główną rolę podczas wymiany danych odgrywa zamknięty element oprogramowania klienckiego („TeleModul” albo „COALA”), który jest napisany zgodnie ze specyfikacją interfejsów i po włączeniu do tworzonych przez programistów aplikacji finansowo – księgowo – płacowych umożliwia użytkownikom komunikowanie się z Urzędami Skarbowymi z poziomu komputera osobistego, czyli transakcje pomiędzy komputerami podatników, a komputerami znajdującymi się po stronie właściwego systemu ELSTER.
TeleModul został przygotowany do pracy na platformie Windows i powstał jako pierwszy. Moduł COALA przygotowano, w oparciu o Javę, tak by mógł pracować w systemach Mac-OS, Linux, Unix, MVS, BS2000. Ponadto różne firmy zaoferowały własne, wieloplatformowe rozwiązania.
Niemieckie Urzędy Skarbowe nie widzą także przeszkód, by podatnicy poznali specyfikacje interfejsów wykorzystywanych w procesie przesyłania danych drogą elektroniczną. Dlatego specyfikacje interfejsów systemu ELSTER zostną udostępnione. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie przesyłanie danych do serwerów ELSTERa, czyli do tzw. miejsc czyszczenia danych, które obsługiwane są w ramach administracji skarbowej. W specyfikacji wymienia się m.in. strukturę danych XML ze schematem XML, HTTP, szyfrowanie PKCS#7 oraz podpis XML-DSig.
Projekt ELSTER określi w poszczególnych przypadkach, czy, kiedy i jakie interfejsy zostaną udostępnione. Wiadomo już, że dozwolona będzie pełna otwartość kodu nowych aplikacji klienckich, zgodna z definicją otwartości przyjętą przez Free Software Foundation.
Źródło:
Projekt ELSTER
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →