Niedawno ukazała się wersja CentOS 3.3, która wydaje się być na tyle dojrzałym rozwiązaniem, że może śmiało konkurować z RHEL 2 i 3. Według informacji dostępnych na stronach WWW fundacji cAos zadaniem projektu CentOS jest dostarczenie alternatywnego serwera, zgodnego z produktem firmy RedHat i bezpłatnego.

Developerzy dedykują swoją dystrybucję osobom, które potrzebują systemu serwerowego należącego do klasy biznesowej, wolnego od opłat licencyjnych czy firmowej nazwy.
Stojący na czele fundacji opiekun projeku, Greg Kurtzer, zapewnia o aktualizowaniu dystrybucji w ciągu 24 godzin od opublikowania nowości przez firmę RedHat. Z CentOS można korzystać także na stacjach roboczych, choć należy tu spodziewać się drobnych niedogodności, np. błąd w znajdującym się na CD pliku comps.xml powoduje, że nie są wyświetlane, jako dostępne, pakiety aplikacji biurowych. Ponadto pozostałe oprogramowanie ewentualnej stacji roboczej należy pobrać z Internetu, co w przypadku dostępu szerokopasmowego nie powinno być uciążliwe. Przykładowa instalacja CentOS opisana została w artykule źródłowym.
Podsumowując można stwierdzić, że CentOS jest dobrym zastępcą RHEL. Jest on kompatybilny z całym oprogramowaniem wchodzącym w skład RHEL oraz jest szybko uaktualniany przez zespół developerów. Bardzo wygodne jest to, że osoba znająca RedHata może korzystać z całej swojej dotychczasowej wiedzy i preferowanych rozwiązań lub narzędzi.
W przypadku stacji roboczych oraz braku czasu bądź możliwości, aby pobrać żądane oprogramowanie biurowe, multimedialne bądź inne, dobrym rozwiązaniem może być połączenie serwera CentOS ze stacjami roboczymi pracującymi z dystrybucją Fedora.
Źródło:
NewsForge
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →