Jak informuje Le Matin, w szwajcarskim kantonie Genewa, planowana jest całkowita rezygnacja z oprogramowania własnościowego na rzecz Wolnego Oprogramowania. Cały proces ma się zakończyć do 2009 roku.

W artykule zamieszczonym w genewskiej gazecie poinformowano, że administracja zarządzająca kantonem podjęła decyzję o zastąpieniu wszystkich produktów Microsoftu oraz wszystkich innych aplikacji nie będących Wolnym Oprogramowaniem. W ich miejsce zainstalowane zostaną programy, które są nie tylko wolne, ale i bezpłatne oraz współpracują z systemem operacyjnym Linux.
Krok ten ma przywrócić kantonowi niezależność informatyczną. Sama decyzja, zdaniem Jean-Marie Lederc (Generalny Dyrektor ds. Informatyzacji), nie jest skierowana przeciwko firmie Microsoft. Po prostu chodzi o to, aby nie być uzależnionym od jednego producenta. Ponadto o otwartej administracji można mówić jedynie w przypadku stosowania otwartych programów. Tylko Wolne Oprogramowanie można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb.
Pożądanym efektem ubocznym jest pozbycie się przez kanton obciążeń związanych z kosztami licencji. Obecnie wynoszą one miliony franków rocznie. Będzie tak jeszcze do 2009 roku, gdyż niedawno w kantonie zaiwestowano w system Windows XP, co było bardzo kosztowne, stąd amortyzacja inwestycji nastąpi dopiero po kilku latach. W tak zwanym międzyczasie podjęte zostaną przygotowania do przejścia na Open Source. Dzięki temu będzie dość czasu na przeprowadzenie prób.
Administracje pozostałych szwajcarskich kantonów z zainteresowaniem spoglądają na plany Genewy.
Tymczasem, 3 listopada, podczas konferencji nt. wykorzystania Wolnego Oprogramowania w administracji, która odbyła się w stolicy Austrii, przedstawiciel miasta Salzburg ogłosił sukces migracji oprogramowania serwerowego. W tym przypadku odpowiednie działanie podyktowane było wygaśnięciem wsparcia technicznego.
Dzięki temu Salzburg zaoszczędził w 2004 roku 40.000 Euro. Obecnie sprawdzane są możliwości wdrożenia Wolnego Oprogramowania w innych obszarach zastosowań.
Źródło:
Le Matin
IDA
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →