Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że nadawanie interaktywnych programów telewizyjnych przez Internet jest sprawą bardzo odległej przyszłości. Okazuje się, że dzieje się to już dziś, w dodatku dzięki zastosowaniu Linuksa.

Belgijska firma telekomunikacyjna Belgacom rozpoczęła przed dwoma tygodniami próbną emisję programu telewizyjnego przez Internet. Połączenia zestawiane są za pomocą tysiąca tzw. Set-Top-Boxes, które zostały zainstalowane u klientów wspomnianej firmy mieszkających w Brukseli oraz miastach: Ghent i Liege.
Odbiorniki zostały wyprodukowane przez firmę i3 Micro Technology, interfejs dostarczyła Myrio Corp., a przeglądarkę WWW firma Espial.
Mood Box znajduje się na rynku już od pewnego czasu. Składa się on z procesora kompatybilnego z x86, 266MHz, 2MB ROM, 64 do 256MB RAM, ehternetu, USB oraz różnych interfejsów audio / video. Dzięki tym wszystkim urządzeniom odbiornik może pełnić funkcję telewizora cyfrowego, magnetowidu, przeglądarki internetowej i klienta poczty elektronicznej.
Oprogramowanie umożliwiające oglądanie telewizji pochodzi z firmy Myrio, pracuje w środowisku Java i prezentuje się jako łatwy w obsłudze interfejs, z poziomu którego można wykonywać funkcje, takie jak: oglądanie telewizji cyfrowej, Live-TV ze stop klatką i nagrywaniem, pobieranie i odtwarzanie filmów oraz surfowanie w Internecie. Wszystko to można zobaczyć na migawkach zamieszczonych na stronach Linux Devices.
Inną częścią składową oprogramowania jest przeglądarka WWW Escape firmy Espial. I3 Micro Technology uzyskała we wrześniu licencję na tę przeglądarkę.
Escape umie dopasowywać treść stron flash i WWW do ekranu telewizora. Belgacom postanowiła zaoferować użytkownikowi końcowemu następujące funkcje przeglądarki: media na żądanie, wiadomości, pogoda, informacje sportowe, chat, zakupy, surfowanie po sieci oraz pocztę elektroniczną.
Niniejsze funkcje firma Escape dostarcza w postaci modułów, co ułatwi w przyszłości rozszerzenie oferty.
Źródło:
LinuxDevices
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →