Amerykański Departament Energii (DOE) przekazuje pieniądze na realizację projektu OpenIB, którym zajmują się wybrane firmy zrzeszone w OpenIB-Alliance.

Państwowe pieniądze mają pomóc w stworzeniu jednolitego, wolnego, linuksowego sterownika obsługującego architekturę InfiniBand. Opis architektury InfiniBand (IBA) znajduje się na stronach SourceForge. Oddział Departamentu Energii, National Nuclear Security Administration (NNSA), przekazuje pieniądze do Intela, Voltaire oraz Topspin Communications w ramach programu PathForward. Wymienione firmy udostępnią efekt swoich prac nad nowymi sterownikami na licencji GPL oraz BSD, a także dołożą starań, by znalazły się one w jądrze. Oznacza to, że kody źródłowe zostaną przekazane developerom Linuksa, prawdopodobnie do SUSE i RedHata. Pierwsza wersja InfiniBand przygotowywana jest dla jądra 2.6.
Z informacji umieszczonych na stronie domowej projektu wynika, że zapoczątkuje on szereg innych, planowanych na wiele lat prac przystosowujących Linuksa do potrzeb Amerykańskiego Departamentu Energii. Planowane jest m.in. zmniejszenie czasów indukcji sterowników jądra oraz zwiększenie skalowalności, a także wydajności protokołów wyższego poziomu służących do przekazywania danych. Ulepszone ma być także zarządzanie topologią klastrów i sterowanie I/O.
Wszystkie te plany zainteresują prawdopodobnie użytkowników dużych klastrów, którzy potrzebują wysokiej wydajności, odporności i niezawodności podczas wymiany danych pomiędzy węzłami. Sam InfiniBand odegra zapewne jakąś rolę w przypadku serwerów stosowanych w przedsiębiorstwach i w technologiach związanych z pamięciami.
Poprawki do wszystkich sterowników stworzonych w ramach projektu oraz uwagi dotyczące dokumentacji można będzie zgłaszać za pomocą Bugzilli.
Źródło:
TGC
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →